Wspomnienie św. Agaty

Wspomnienie  św. Agaty  

            – dziewicy, męczennicy chrześcijańskiej, świętej Kościoła katolickiego i prawosławnego przypada 5 lutego.  Liturgii tego dnia przewodniczył ks. mgr Przemysław Piątek, michalita, dyrektor Domu Dziecka w Pawlikowicach w asyście ks. Sławomira Nobika z parafii p.w. Matki Boskiej Królowej Polski w Zalesiu Wielkim.

            Jak w każdą środę o godz. 18,00 odprawiono nowennę. Przed oblicze Matki Bożej Uzdrowienia Chorych zanoszono prośby o zdrowie i pomoc w różnych trudnych sytuacjach życiowych, a także podziękowania za otrzymane łaski. Zwieńczeniem liturgii była Msza św. a tę kończyły okolicznościowa modlitwa i błogosławieństwo chleba i wody, które zgodnie z polską tradycją ludową, mają chronić ludność w razie klęsk żywiołowych, a szczególnie od pożarów, piorunów i wszelkich niebezpieczeństw: „Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, Ty jesteś Chlebem, który zstąpił z nieba, dziękujemy Ci za dar chleba, który dziś poświęcamy + ku czci św. Agaty, dziewicy i męczennicy; niech on za jej wstawiennictwem chroni nas i nasze mieszkania od niebezpieczeństwa pożaru i od innych przeciwności. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen”.  Ks. Przemysław Piątek przypomniał historię świętej męczennicy, po czym poświęcił chleb i wodę, które wierni zabrali do swoich domów, bo jak mówi ludowe przysłowie: „Chleb i woda św. Agaty od ognia ustrzeże chaty”, bo „Gdzie święta Agata, bezpieczna tam chata”.   

            Poświęcony chleb to nie magiczny amulet, a jeden z sakramentaliów, znak bliskości Boga. Znak, który skłania do zawierzenia się Panu Bogu, jak to czynili święci.

GALERIA ZDJĘĆ

arrow_upward