Bez Ciebie trudno żyć na świecie tym...

Bez Ciebie trudno żyć na świecie tym ...

( Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu i 5. rocznica ustanowienia sanktuarium ) 

to słowa z pieśni, która rozpoczynała poranną, uroczystą Mszę św. , którą 29. października 2019 r.  o godz. 8:00 sprawował ks. kan. dr Błażej Dojas. 

Tego dnia obchodzono 5. rocznicę podniesienia naszej świątyni do rangi sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, a jednocześnie parafia przeżywa corocznie całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu.

            Niecodziennego charakteru nadawała liturgii Ewangelia wg św. Łukasza, mówiąca o spotkaniu Maryi
z Elżbietą. Dwie kobiety w stanie błogosławionym. Dwie kobiety wybrane przez Boga, by uwierzyły w Jego miłość do ludzi, stąd wyśpiewany przez wiernych Maryjny Magnificat - "Wielbi dusza moja Pana". 

            W homilii ks. Kustosz mówił o wielkiej radości, wielkim szczęściu, jakie płyną z obecności Maryi wśród nas. Od tylu wieków parafianie zawierzyli się Matce Bożej, Smolickiej Pani, która nie szczędzi swoich łask, niosąc otuchę i nadzieję, darząc zdrowiem, najpierw tym duchowym, a potem fizycznym. Kapłan zwrócił uwagę na Jej "przyjaciół i pomocników" w postaciach świętych i błogosławionych, których relikwie umieszczono w świątyni. Wspomniał m.in. Teresę Bojanowską ( z Umińskich ), która urodziła się
w Smolicach, więc nie sposób, by i jej ukochany Mundek nie pochylał się do stóp Matki Bożej Pocieszenia, dziś Matki Bożej Uzdrowienia.

            Diecezjalne sanktuarium to wielkie wyróżnienie, powód  do dumy i radości. Świadomość tego, że niemal każdego dnia doświadczamy cudów, tych udokumentowanych i tych, które dzieją się w naszych sercach lub przy konfesjonałach ...

            Liturgię zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu, odmówienie Litanii do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych i odczytanie aktu zawierzenia się Maryi, tej samej treści, jaką wypowiedział
w momencie inauguracji sanktuarium J.E. Bp Grzegorz Balcerek.

            W pieśni Maryjo, bądź pozdrowiona", kończącej Mszę św., pod przewodnictwem organistki
p. Katarzyny Chmielarczyk, zgromadzeni wierni wyśpiewali swoje podziękowania:

"... Za wszystko Matko dziękuję,

Za szczęście, zdrowie i łzy.

Za to, że przy mnie jesteś,

Maryjo, dziękuję Ci !"

            O godz. 15:00, pod przewodnictwem ks. Proboszcza z udziałem ks. kan. Jerzego Szczepaniaka odmówiono, wyśpiewano Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wieczorna Msza św. sprawowana o godz. 18:00 kończyła czas modlitewnego zamyślenia, dziękczynienia.

            Przez cały dzień w akcie dziękczynienia wierni trwali na cichej, indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu, oddając cześć Panu Jezusowi pod postacią Chleba eucharystycznego. Z dziecięcą ufnością otwierali swoje serca i dłonie, aby przyjąć dar od Boga i podziękować Mu  za Jego dobrodziejstwa, jednocześnie czerpiąc siły i wiarę do kroczenia drogą codzienności, bo choć:

 

"... Otacza nas świat, gdzie złość i gniewy,
A miłości Bożej brak.
Potrzebna jest dziś wspaniała Matka,
Wtedy nastąpi nowy, błogi czas..."

 

arrow_upward