Być bliżej Ciebie chcę… 

Być bliżej Ciebie chcę… niedziela zwykła, przypadająca 28 czerwca 2020 r. przyniosła wiele wydarzeń. Wybuch pandemii koronawirusa zmusił nas do zmiany planów, także tych związanych z przyjęciem I Komunii św. Ta ważna uroczystość zwykle miała miejsce w naszej parafii w dniu Zesłania Ducha Świętego. W związku z obostrzeniami i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa, przesunięto termin i podzielono dzieci na trzy mniejsze grupy. Przygotowania do tego ważnego dnia prowadzone były za pomocą środków masowego przekazu, kontaktu on-line z rodzicami dzieci.

          Na tydzień przed wyznaczonym terminem uroczystości dwanaścioro dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej otrzymało książeczki do modlitwy. Ten szczególny modlitewnik, stał się dla nich wyjątkową księgą pogłębiającą wiedzę  oraz ubogacającą spotkania z Bogiem podczas modlitwy. Nasz parafialny wieczernik po raz kolejny zgromadził dzieci i rodziców w jednym miejscu i jednym czasie. Jednak tym razem trzecioklasiści otrzymali książeczki przede Mszą św. , a po Ewangelii ks. kan. dr Błażej Dojas pobłogosławił je, odmawiając stosowną modlitwę. Każde dziecko, wywołane z imienia i nazwiska, unosiło książeczkę wysoko w górę… Ze względów bezpieczeństwa nie było też aktu poświęcenia modlitewników, w czasie epidemii nie używano bowiem wody święconej….

          Ks. Proboszcz wspomniał, że książeczki, jakie dziś dzieci otrzymały,  będą  im towarzyszyć często przez całe życie. Często bowiem sfatygowane, „wyczytane” pomagają każdemu z nas przy robieniu rachunku sumienia, odmawianiu modlitw na różne okoliczności życia i na poszczególne okresy roku liturgicznego. Z pewnością dzieci będą chętnie sięgały po książeczkę, bo ona pozwoli im być bliżej Pana Boga…

          Niedzielna Suma była też czasem dziękczynienia za zakończony rok szkolno – katechetyczny. Dziwny i trudny był to rok. Od 16 marca Ministerstwo Edukacji Narodowej zawiesiło zajęcia w szkołach i przedszkolach. Ostatecznie do końca roku szkolnego dzieci nie wróciły do placówek, a lekcje odbywały się zdalnie, tj. on-line. W dniach 16 – 18 czerwca odbył się sprawdzian ósmoklasisty i tylko na ten czas najstarsi uczniowie przyszli do szkoły. 26. czerwca wszyscy otrzymali świadectwa promocyjne, a ósmoklasiści świadectwa ukończenia szkoły. 

          Ks. kan. dr Błażej Dojas podziękował p. Dyrektor Marlenie Kamińskiej, Katechetce – p. Małgorzacie Bieganek – Szczurek, Nauczycielom, Uczniom, Rodzicom za współpracę z Duchem Świętym,  mądrość i trud przekazywania wiedzy, Życzył wszystkim spokoju, wypoczynku i zasłużonych wakacji…. Ze względu na obostrzenia  epidemiczne  nie będzie w tym roku półkolonii organizowanych przy parafii.

          Ufni w Bożą opatrzność wierzymy, że zły czas minie i od września wrócimy do szkół, kościołów, bo: „Być bliżej Ciebie chcę, o Boże mój …”

         

 

arrow_upward