VI Jutrosińska Piesza Pielgrzymka

Chodźcie, posilcie się…

Cytat z Ewangelii św. Jana, odczytanej podczas liturgii 1 maja, stał się hasłem VI Jutrosińskiej Pieszej Pielgrzymki do sanktuarium Matki Bożej. Po raz kolejny, w pierwszą niedzielę maja, z inicjatywy trojga młodych ludzi: Natalii Matysiak, Pauliny Peplińskiej i Sławomira Niwczyka przybyła do nas grupa 78 pątników. Zniesienie obostrzeń pandemicznych pozwoliło na powrót do pięknej tradycji pielgrzymowania do Smolickiej Pani. Z modlitwą, śpiewem na ustach i młodzieńczym entuzjazmem w sercu o godz. 7:00 wyruszyli sprzed kościoła św. Elżbiety w Jutrosinie, przemierzali drogi wśród pól zielonych, przy wtórze ptasiego śpiewu, by ok. 9:30 dotrzeć do kościoła… W jego progach grupę powitał kustosz – dr Błażej Dojas. Wielka radość udzielała się wszystkim – dzieciom, młodzieży, dorosłym i seniorom, bo wiek uczestników bardzo zróżnicowany, ale ta sama miłość do Matki Bożej i Jej Syna. Połączył ich kierunek i cel, by nie oddalić się, nie zagubić drogi do Boga. Przyszli po nadzieję, a razem z nimi pielgrzymowała Pani z Ukrainy, by modlić się za rodzinę, za uchodźców, naród ukraiński, wypraszać spokój i prosić, by mieli dokąd wracać.

O godz. 9:50 rozpoczęła się nowenna do Matki Bożej. Przed Jej tron pątnicy zanosili prośby i podziękowania, zawierzając zdrowie duszy i ciała… O godz. 10:30 ks. Proboszcz celebrował uroczystą Mszę św. podkreślając niezwykłość tego dnia – 7 rocznicę inauguracji sanktuarium, 6 – wprowadzenia do świątyni relikwii św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wspomnienie św. Peregryna – patrona chorych na nowotwory i radość z przybycia pielgrzymki. W dniu 1 maja Kościół obchodzi też wspomnienie św. Józefa Robotnika, Opiekuna Pana Jezusa i Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, który troszczył się o Jezusa i Matkę Najświętszą, pracując jako cieśla w Nazarecie. Nawiązując do Ewangelii Kapłan zachęcał do częstego przystępowania do Stołu Pańskiego: „ Chodźcie, posilcie się…”, by czerpać pełnymi garściami z Bożego Miłosierdzia, bo potrzeba nam miłości Jana i wiary Piotra… Pomóc nam w tym może XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny, który przeżywać będziemy w dniach 1-7 maja. Jego celem jest ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych. Mszę św. kończyło uroczyste błogosławieństwo. Oprawę muzyczną liturgii zapewnili: Dorota Niestrawska – organistka, pielgrzymi - Piotr i Paweł – trębacze, Aleksandra Szwarczyńska i Oliwia Gierlik – gitarzystki.

Słowa: „Chodźcie, posilcie się…” nabrały tego dnia podwójnego znaczenia. Jutrosińska pielgrzymka miała bowiem nie tylko wymiar duchowy, ale i materialny. Przed kościołem po każdej Mszy św. sprzedawano domowe wypieki – dochód przeznaczony został na leczenie, rehabilitację dwuletniego Nikodema ze Szymonek, który zmaga się z porażeniem mózgowym. Rzeszę ludzi o wielkich sercach, zarówno tych, którzy upiekli ciasto, jak i tych, którzy je kupowali, wpłacając dobrowolne kwoty, połączyła chęć niesienia pomocy innym… Bogu niech będą dzięki!!

Po Eucharystii pątnicy spotkali się w ogrodach proboszczowskich na wspólnym posiłku, zawiązując także więzi, by wspólnie wielbić Maryję i dziękować Bogu, że wybrał to miejsce, by tu odbierała cześć od ludu wiernego i pobożnego. Po chwili odpoczynku i agapie pielgrzymi ponownie spotkali się w świątyni, by poznać historię sanktuarium, mówił o tym ks. Proboszcz. Ok. godz. 14:00, przy dźwiękach dzwonu, pielgrzymi, żegnani przez ks. kan. dr. Błażeja Dojasa i ks. kan. Jerzego Szczepaniaka opuszczali Smolice, ruszyli w drogę powrotną.

Do zobaczenia za rok!! Niech Matka Boża ma wszystkich w swej opiece.

 

arrow_upward