Pod Twoim idziemy znakiem… - medaliki dla dzieci pierwszokomunijnych

Tuż po uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 12 grudnia, w niedzielę Gaudente, podczas Mszy Świętej o godz. 10.30 miał miejsce kolejny etap przygotowań dzieci z naszej parafii do Pierwszej Komunii Św. Po homilii Ksiądz proboszcz dr Błażej Dojas odmówił okolicznościową modlitwę i pobłogosławił medaliki. Piętnaścioro dzieci wywołanych z imienia i nazwiska stanęło u stóp prezbiterium. Ze względu na stan pandemii, w tym ważnym momencie towarzyszyły im tylko mamy. Dzieci z rąk Kapłana przyjęły medalik, ucałowały go, a mamy zawiesiły je na szyjach, aby były dla dzieci drogowskazem na drodze życia.

Kapłan podkreślał, że medalik z wizerunkiem Matki Bożej to nie tylko symbol wiary, ale i tarcza w walce ze złem. Przypomina, że Najświętsza Maryja Panna jest Matką Chrystusa i naszą Matką; do Niej możemy się uciekać w każdej potrzebie. Noszenie medalika z wizerunkiem Matki Bożej jest przyznaniem się do Boga, wyznaniem wiary. Nosząc medalik ufamy także, że Maryja, której postać widoczna jest na medaliku, ochroni nas od złego.

Ks. Proboszcz zwrócił się też do rodziców, przypominając im, jak wielką rolę w przygotowaniu do I Komunii św. odgrywa ich postawa, zaangażowanie. Zachęcał, aby dopilnowali, by ich dzieci zawsze nosiły medaliki, by darzyły je czcią i szacunkiem, nie ze względu na ich wartość materialną, ale ze względu na ich znaczenie w życiu religijnym człowieka, bo jak pisał ks. Jan Twardowski :

Medalik Matki Bożej, co chroni nas od zła.
Srebrny, a taki mały, jak w oczach święta łza.
Na czasy jak najgorsze, na niespokojny wiek
Matka Boska go dała, jak pierwszy czysty śnieg.
Cudowny Medalik, co chroni od zła.
Dar Matki ukochany, co nam na szczęście spadł.
Wciąż niepozorny, mały, broni przed diabłem świat.
Ręką Najświętszej Matki będzie do Boga wiódł,
Niedostrzeżony, mały, na co dzień wierny cud.
Cudowny Medalik, co chroni od zła.

Niedzielnym wydarzeniom towarzyszył śpiew prowadzony przez organistkę, p. Katarzynę Chmielarczyk i scholę dziecięcą.

arrow_upward