Powstańcom wielkopolskim – pamięć, chwała i cześć !!

Powstańcom  wielkopolskim – pamięć, chwała i cześć !!

W sobotę 30 stycznia w 102. rocznicę powstania wielkopolskiego, rocznicę odzyskania niepodległości, w kobylińskim klasztorze ojców franciszkanów odbyła się uroczysta  Msza św. koncelebrowana, sprawowana  pod przewodnictwem  o. Masseo Senczka OFM –  gwardiana, proboszcza parafii, sanktuarium p.w. Matki Bożej przy Żłóbku,  w asyście ks. Janusza Giery, proboszcza parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kobylinie. Liturgia połączona była z ceremonią poświęcenia pamiątkowych tabliczek, którymi zostaną oznakowane groby powstańców wlkp.  Jest to wyraz pamięci i hołdu złożonego bohaterom tamtych dni, którzy w obronie Ojczyzny oddawali życie, a dziś często są nieznani, zapomniani… To nasz obowiązek, by przywrócić pamięć o nich.

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa sprawiły, że uroczystość miała kameralny charakter. Nie umniejsza to jednak jej rangi i podniosłego charakteru. W pięknej scenerii kobylińskiego klasztoru umieszczono stół nakryty tkaniną w barwach narodowych, a na nim stanęły pamiątkowe tabliczki z nazwiskami bohaterów, krzyżem powstańczym i napisem: „Powstaniec Wielkopolski”.

Burmistrz Kobylina p. Tomasz Lesiński i przewodniczący Rady Miejskiej p. Piotr Chlebowski wręczyli tabliczki rodzinom powstańców, których mogiły znajdują się na terenie naszej gminy. Burmistrz Kobylina w okolicznościowym wystąpieniu podkreślał, że: „…102 lata temu Wielkopolanie stanęli do walki o wolność i niepodległość. Solidarnie, ramię przy ramieniu, ponad podziałami. Chwycili za broń i zwyciężyli! A drogę do zwycięstwa znaczyły mogiły zabitych i tysiące rannych. Szli do powstania z każdego niemal wielkopolskiego domu, walczyli o każdy skrawek ziemi. Bo takie było dziedzictwo kilku pokoleń tej wolności pragnących – pomimo szykan, prześladowań i brutalnej germanizacji. Dzisiaj jesteśmy tutaj po to, aby oddać im hołd i dać świadectwo ich czynów. To zaszczyt i nasz obowiązek - wobec przodków i polskiej historii. (…) W 102. rocznicę odzyskania wolności, uczcijmy wspólnie pamięć powstańców wielkopolskich, synów polskiego narodu, synów naszej małej ojczyzny. Cześć im i chwała!” Burmistrz podziękował też wszystkim uczestnikom uroczystości, potomkom powstańców.

Spotkanie  uświetnił koncert orkiestry dętej OSP w Kobylinie pod batutą mgr. Łukasza Maćkowiaka oraz  Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie.

W niedzielę 31 stycznia podczas uroczystej sumy miało miejsce wniesienie pamiątkowych tablic do naszego, smolickiego sanktuarium. Kustosz, dr Błażej Dojas poinformował wiernych o wczorajszych uroczystościach, podał nazwiska uhonorowanych powstańców, a Panowie: Piotr  Chlebowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Kobylinie, Józef Winny, prezes Bractwa Ministranckiego i Karol Płóciennik złożyli tablice
u stóp ołtarza z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Tablice zostaną złożone na grobach powstańców.

Do tej pory na terenie naszej gminy oznakowano ponad 60 grobów. Wśród powstańców wielkopolskich byli także smoliczanie lub ci, którzy urodzili się w Smolicach, a potem mieszkali w innych zakątkach Wielkopolski.  W ubiegłym roku oznaczono  grób Wojciecha Nowickiego – powstańca wielkopolskiego, więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau, spoczywającego na parafialnym cmentarzu. W tym roku tabliczki upamiętnią: ks. Edwarda Wiśniewskiego, byłego proboszcza naszej parafii, zmarłego w 1970 r. pochowanego na cmentarzu przykościelnym, odznaczonego Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym; dra Stanisława Wachowiaka, który zmarł w Sao Paulo w Brazylii, a którego epitafium znajduje się w głównej kruchcie kościoła po lewej stronie wejścia oraz dra Stefana Kuczyńskiego, odznaczonego Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, a pochowanego na naszym cmentarzu parafialnym w centralnej jego części. Podczas kobylińskiej uroczystości tabliczki upamiętniające bohaterów tamtych dni odebrali także przedstawiciele rodzin: pan Sławomir Figielek dla Jana Figielka – podporucznika mianowanego, sapera, odznaczonego Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym i panie Alicja i Partycja Jackowiak dla Jana Krzyżosiaka (starszy szeregowiec).

Wielkopolska insurekcja, której początek dały walki na ulicach Poznania 27 grudnia 1918 r. (związane z wiecem na cześć przyjazdu pianisty Ignacego Paderewskiego), jest jednym z czterech zwycięskich polskich powstań. Jak pięknie, że w tę kartę historii wpisują się także smoliczanie. Trzeba naszej pamięci, bo…Powstanie Wielkopolskie, choć zwycięskie, nigdy nie uzyskało takiej rangi, jak inne zrywy narodowe, a przecież to ono miało wpływ na  przebieg zachodniej granicy. Gdyby nie wybuchło – status większości terenów Wielkopolski byłby zupełnie inny.

Dziękujemy UM w Kobylinie, p. Wiesławowi Kupczykowi za udostępnienie zdjęć z sobotnich uroczystości. Pozostałe zdjęcia pochodzą z archiwum parafialnego. 

arrow_upward