Adwent – Oto Pan Bóg przyjdzie…

Adwent – Oto Pan Bóg przyjdzie…

Adwent w Kościele katolickim to czterotygodniowy okres poprzedzający Boże Narodzenie. Pierwsza niedziela adwentu, przypadająca w tym roku 29. listopada, stanowi jednocześnie  początek kościelnego roku liturgicznego. Jest to czas radosnego oczekiwania i duchowego przygotowania się na świętowanie narodzenia Chrystusa. Msze św. w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych każdego dnia o godz. 18.00 sprawował ks. kan. Jerzy Szczepaniak. Każdego roku roraty, Msza św. wotywna ku czci Najświętszej Maryi Panny, rozbrzmiewały gwarem dziecięcych głosów, które przybiegały do świątyni z zapalonymi lampionami, by ich migotliwy blask „oświetlał drogę Panu”. Teraz ze względu na obostrzenia sanitarne i zawieszenie zajęć w szkołach, niewiele z nich brało bezpośredni udział w nabożeństwach. Te były transmitowane na żywo w poniedziałki, wtorki i czwartki przez stronę Facebooka

Zachowano jednak charakterystyczną cechę tych nabożeństw, które rozpoczynały się w ciemności rozświetlanej jedynie przez światło świec, lampionów i zapaloną „roratkę” wnoszoną przez Kapłana. Dopiero przy śpiewie hymnu „Chwała na wysokości Bogu” świątynia jaśniała pełnią blasku zapalonych lamp. W trakcie roratnich nauk ks. kan. Jerzy przybliżył postać Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja miała  się odbyć w Warszawie 7. czerwca 2020 r., jednak ze względu na pandemię coronawirusa i zakaz organizowania zgromadzeń, nowy termin nie został określony.

Ufamy, że trudny czas minie, a my przeżywać będziemy nie tylko radość z Bożego Narodzenia, ale i wielkich wydarzeń dla Kościoła w Polsce i naszej parafii.

 

 

arrow_upward