Msza Wieczerzy Pańskiej

Msza Wieczerzy Pańskiej

Galeria zdjeć

Wielki Czwartek  (09 kwietnia) - rocznica ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Pamiątka Ostatniej Wieczerzy, rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. Ze względu na rygory sanitarne Msze św. i nabożeństwa sprawowane były  z ograniczeniem udziału wiernych… Nawet tradycyjna  Msza św. Krzyżma w Katedrze Poznańskiej celebrowana pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, została odprawiona  jedynie w wąskim gronie asysty, bez udziału kapłanów. Tym razem, chyba po raz pierwszy kapłani z diecezji nie spotkali się ze swoim ordynariuszem, uczestniczyli we Mszy św. transmitowanej przez media.  Nie było też obrzędu odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. Poświęcono tylko Oleje święte, te, które podczas całego roku, od Wigilii Paschalnej, będą używane do udzielania sakramentów. Arcybiskup  Stanisław Gądecki  zaprosił do modlitwy w okresie całego Triduum Paschalnego. Zaznaczył, że w tym czasie jeszcze większego znaczenia nabiera pojęcie domowego Kościoła, bowiem liturgia Kościoła weszła do naszych domów, jak nigdy dotąd. Zachęcał, by przeżywać najbliższe dni w duchu bliskości z Bogiem, wzajemnego wsparcia i wyrozumiałości.

          Wieczorem o godz. 18:00 rozpoczęły się uroczystości w naszym sanktuarium.  Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. Jerzy Szczepaniak, w asyście ks. kan. dr. Błażeja Dojasa
i Służby Liturgicznej Ołtarza.

Przed Liturgią Słowa został odśpiewany hymn "Chwała na wysokości Bogu", podczas którego biły wszystkie dzwony i dzwonki, by zamilknąć do Wigilii Paschalnej, sprawowanej w noc Wielkiej Soboty. Homilię wygłosił ks. kan. Jerzy. Mówił o istocie wielkoczwartkowego świętowania, o nierozerwalności, współistnieniu sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii, prosił o modlitwę w intencji kapłanów i służby liturgicznej ołtarza, o nowe powołania.

Po liturgii Eucharystycznej i rozdaniu Komunii św. w uroczystej procesji przeniesiono Najświętszy Sakrament z tabernakulum do tzw. „Ciemnicy”, ołtarza wystawienia, symbolizującego miejsce uwięzienia Chrystusa po Wieczerzy, w noc oczekiwania na wyrok. W naszym sanktuarium Najświętszy Sakrament został umieszczony na bocznym ołtarzu. Pozostawiono otwarte i puste  tabernakulum - wyraźny znak, że Jezus nie przebywa już w tym miejscu, ale cierpi zamknięty
w Ciemnicy i „oczekuje na wyrok”, stąd symboliczne umieszczenie Najświętszego Sakramentu
za kratami zamkniętymi na małą kłódkę. Jednak tym razem Jezus nie był sam. Stanął obok relikwiarzy świętych i błogosławionych, a więc w otoczeniu swoich „pomocników i przyjaciół”.

 Czwartkowe uroczystości zakończyła „wirtualna” adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

arrow_upward