Popielec

Zmiłuj się Panie, bo jesteśmy grzeszni…
Wyśpiewaliśmy w refrenie psalmu responsoryjnego w Środę Popielcową (2 marca), stając jako grzesznicy, którzy potrzebują Bożego miłosierdzia, przebaczenia i oczyszczenia, rozpoczęliśmy okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. W tym roku Kościół na całym świecie podjął w Środę Popielcową post w intencji pokoju, odpowiadając na apel papieża Franciszka w związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie.

W naszym sanktuarium ks. kan. dr Błażej Dojas sprawował tego dnia dwie Eucharystie, o godz. 8:00 i 18:00, połączoną z cotygodniową nowenną do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Modlitwę i post ofiarowano w intencji ustania pandemii, zakończenia wojny w Ukrainie, a także ludzi dobrej woli, którzy niosą bezinteresowną pomoc. Rozpoczynając nowennę, Kapłan mówił o tym, że choć obraz z cudownym wizerunkiem Maryi jest w Toruniu, to Ona jest z nami, bo zawsze jest z Jezusem, który dziś rozpoczyna swoją Drogę Krzyżową. Matka Bolesna, stojąca pod krzyżem, daje przykład miłości zjednoczonej w cierpieniu, uczy jak „ukrzyżować” swoje cierpienie z Chrystusem. Wzmocnij serca, bądź przy nas, gdy upadniemy na duchu, daj łaskę nawrócenia, pokochania Jezusa, bezgranicznego trwania przy Nim. „Spójrz na Ukrainę i na tych biednych ludzi, którzy giną z miłości do wolności...”. U początku Wielkiego Postu opowiedzmy się po stronie Pana Jezusa. Popiół uświadamia kruchość życia. Patrząc na to, co dzieje się na Ukrainie, czas zachwycić się Bogiem, chwycić się mocno krzyża, byśmy wytrwali przy tym, którego dał nam Bóg. Jak każdej środy, przez wstawiennictwo Smolickiej Pani zawierzono Jezusowi wiele próśb i podziękowań.

Po Ewangelii ks. kan. dr Błażej Dojas pobłogosławił popiół, odmówił stosowną modlitwę, prosząc o błogosławieństwo dla tych, którzy poprzez obrzęd posypania głów popiołem rozpoczynają wielkie dzieło odnowy życia, „(…) niech wytrwają w czterdziestodniowej pokucie, aby mogli z oczyszczonymi duszami uczestniczyć w paschalnym misterium Twojego Syna. Który żyje i króluje na wieki wieków”, po czym nastąpiło posypanie popiołem głów wiernych, licznie zgromadzonych w świątyni. W tym czasie organiści: Dorota Niestrawska i Maciej Chudy prowadzili śpiew okolicznościowych pieśni…Na zakończenie obu Mszy św. ks. Proboszcz zachęcił (wzorem ubiegłego roku) do włączenia się w codzienny post o chlebie i wodzie w wyznaczonych intencjach oraz w ogólnej intencji pięknego przeżycia koronacji Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Wielkopostne postanowienia parafian zostały przez nich umieszczone w specjalnym kielichu, a w Wielki Piątek złożone u stóp Jezusa w Grobie Pańskim.

Przed nami kolejny Wielki Post, który za sprawą wojny w Ukrainie zyskuje dodatkowe znaczenie. Trudno jest przygotowywać się do Wielkanocy, nie myśląc o naszych sąsiadach zza wschodniej granicy, którzy heroicznie walczą o wolność ojczyzny.

Rosyjska agresja zaburzyła spokój w Polsce, Europie, na całym świecie… Wojna w Ukrainie to dramat wielu ludzi, obok którego nie da się przejść obojętnie. Stąd przeprowadzana dziś zbiórka pieniężna i rzeczowa, by wspierać naszych sąsiadów za wschodnią granicą, bo jak napisał papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2022:

„Wielki Post zaprasza nas do nawrócenia, do zmiany mentalności tak, aby życie miało swoją prawdę i piękno nie tyle w posiadaniu, ile w dawaniu, nie tyle w gromadzeniu, ile w sianiu dobra i dzieleniu się nim”. Prosił też: „Chciałbym zaapelować do wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących. Jezus nauczył nas, że na diaboliczny bezsens przemocy odpowiada się orężem Boga: modlitwą i postem. Zachęcam wszystkich, aby przypadająca 2 marca Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. W szczególny sposób zachęcam wierzących, aby w tym dniu intensywnie oddali się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny”.

 

arrow_upward