Ty za nami przemów słowo, Maryjo …

Ty za nami przemów słowo, Maryjo …

3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej Patronki naszego kraju. Tego dnia w naszym sanktuarium ks. kan. Jerzy Szczepaniak celebrował dwie Msze św.: o godz. 8:00 ( poprzedzona śpiewem Godzinek ) i 11:30 z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej i ich rodziców.

            W wygłoszonych homiliach Kapłan mówił o znaczeniu Maryi w naszym życiu, w życiu Kościoła w Polsce, podkreślając, że kult Maryi stanowi część naszej kultury religijnej. Świadczą o tym: nasza historia i liczne świątynie pod Jej wezwaniem. Tu Kapłan przywołał pieśń „Bogarodzica”, śluby jasnogórskie króla Jana Kazimierza i obronę Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., uchwalenie Konstytucji 3 Maja, Bitwę Warszawską w 1920 r. Mamy prawo nazywać Maryję   Królową Polski – mówił ks. Jerzy - bo w sposób szczególny wrosła w historię naszego narodu, jest naszą opiekunką, ucieczką, patronką. Mówiąc o scenie zwiastowania i słowach: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”, wskazał na Maryję jako tę, która może stanowić wzór posłuszeństwa oraz służby Bogu i ludziom. Maryja uczy nas, że wolność, to nie samowola.
W dalszej części kazania, mówiąc o naszych narodowych wadach, przywarach, grzechach, Kapłan zwrócił uwagę, jak zdobyć wolność wewnętrzno – moralną. Prosił: „Niech Maryja, która jest Matką Syna Bożego wstawia się za nami, aby Polska była wspólnotą prawdy, krajem sprawiedliwości i dobra wspólnego, krajem autentycznej solidarności i uczciwej pracy wszystkich Polaków, królestwem żywej wiary, wspólnotą prawdy. Prośmy Maryję o opiekę nad naszą Ojczyzną, silną wiarę, pracę dla wszystkich, o Bożą  mądrość, czyste sumienie …”.

            Podczas południowej Eucharystii, po homilii nastąpił szczególny moment, ważny dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej. Kapłan odmówił stosowną modlitwę i pobłogosławił różance i medaliki – znak miłości, przynależności do Jezusa, po czym każde dziecko, przedstawione z imienia i nazwiska odebrało dewocjonalia z rąk ks. Celebransa.

            Po  przyjęciu Komunii Św. wierni wyśpiewali radosny Magnificat.  Na zakończenie uroczystości, jak każdego dnia w czasie pandemii, wyśpiewano pieśń błagalną, suplikację o zachowanie nas i świata całego  od epidemii i skutków koronawirusa. Po czym przy wtórze sanktuaryjnego hejnału zasłonięto cudowny obraz Matki Bożej i z całą mocą wyśpiewano pieśń „My chcemy Boga, Panno Święta…”,

W tym wyjątkowym dniu nasze myśli kierowaliśmy ku Jasnej Górze, do tronu Matki Bożej Królowej Polski. Tam odbywały się centralne uroczystości. Z inicjatywy papieża Franciszka maj stał się  miesiącem modlitwy o ustanie pandemii koronawirusa. Do modlitewnego maratonu zaproszonych zostało 30 sanktuariów maryjnych z całego świata. 3 maja w maraton modlitewny włączona została Jasna Góra, gdzie o godz. 18:00 odmówiono różaniec w pięciu językach w szczegółowej intencji: „za zakażonych i chorych na COVID-19”. Przewodniczący KEP ks. Abp dr Stanisław Gądecki zapalił specjalną świecę, która ozdobiona papieskim herbem i wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi,  płonąć będzie  przez cały maj, bo tyle potrwa modlitwa o ustanie pandemii w łączności z Papieżem i sanktuariami świata.

 

 

           

arrow_upward