Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis

200910232 320007676443782 6343591311252350936 n
Ksiądz Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dr Stanisław Gądecki, na prośbę ks. dra Błażeja Dojasa proboszcza i dziekana dekanatu jutrosińskiego, wyróżnił pp. Joannę i Antoniego Kubisiaków ze Smolic przyznając odznaczenie medalem:
"Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis" – za zasługi dla Archidiecezji Poznańskiej.
Wręczenie Medalu odbędzie się w czasie uroczystych nieszporów sprawowanych w Wigilię Uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła w katedrze poznańskiej w poniedziałek 28 czerwca 2021 o godz.19.00. GRATULUJEMY Pani Janeczce i Panu Antoniemu tego wielkiego wyróżnienia i jako społeczność parafialna i sanktuaryjna DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKO.
Prośba o przyznanie medalu motywowana była następującymi faktami: kiedy w 1970 roku pp. Kubisiakowie przywędrowali do Smolic okazało się, że są to ludzie o głębokiej wierze i prawdziwej zdrowej pobożności; którzy kochają swój Kościół i swoje życie temu Kościołowi poświęcają.
Śp. Ks. Zenon Robaszyński w marcu 1971 roku poprosił obojga małżonków o pomoc w parafii - pana Antoniego, by pomagał w kościele i dbał o całe obejście również przy probostwie; a panią Joannę by zajęła się pracami administracyjnym w parafii i pomocą na probostwie. Oboje Państwo się zgodzili.
I tak od ks. Proboszcza Zenona Robaszyńskiego przez ks.Cypriana Stochaja, ks. Krzysztofa Woźnego, aż po dzień dzisiejszy, - tj. przez ponad 40 lat - służą nie tylko swoim proboszczom ale wszystkim kapłanom, widząc w nich "oblicze Pana Jezusa "– cyt. p. Joannę. Państwo Kubisiakowie są małżonkami bezdzietnymi, których jak mówi p. Joanna: " Pan Bóg nie obdarzył nas dziećmi, chociaż bardzo pragnęliśmy mieć dużą rodzinę, to jednak wynagrodził nam to pragnienie dając tyle w parafii dzieci, że mamy bardzo dużą rodzinę". Są ludźmi bardzo skromnymi, pokornymi i prawdomównymi, mający wielki szacunek w społeczności parafialnej. I chociaż stają się coraz bardzie sędziwi i siły opadają, to nie przestają się za wszystkich modlić i każdemu w parafii pomagać.
Uroczystość z katedry będzie transmitowana na YouTube:
 

"Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis"

Na prośbę ks. dr. Błażeja Dojasa proboszcza parafii i dziekana dekanatu jutrosińskiego, Ksiądz Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dr Stanisław Gądecki, wyróżnił pp. Joannę i Antoniego Kubisiaków ze Smolic medalem: "Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis" – za zasługi dla Archidiecezji Poznańskiej. Państwo Kubisiakowie są ludźmi  o głębokiej wierze i prawdziwej zdrowej pobożności, którzy kochają swój Kościół i swoje życie temu Kościołowi poświęcają, przez 40 lat pomagając kolejnym smolickim proboszczom zarówno w pracach administracyjnych parafii, na probostwie,w kościele, w pracach porządkowych, utrzymaniu zieleni… Są ludźmi bardzo skromnymi, życzliwymi, pokornymi i prawdomównymi, cieszącymi się szacunkiem społeczności parafialnej. I chociaż stają się coraz bardziej sędziwi i siły opadają, to nie przestają się za wszystkich modlić i każdemu w parafii pomagać – uzasadniał  prośbę kustosz sanktuarium...

Wręczenie Medalu odbyło się w czasie uroczystych nieszporów sprawowanych w Wigilię liturgicznego wspomnienia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w poznańskiej Bazylice Archikatedralnej w poniedziałek 28 czerwca 2021 o godz.19.00.  Ksiądz Arcybiskup Metropolita Poznański dr Stanisław Gądecki przewodniczący liturgii, wręczył przedstawicielom różnych instytucji i parafii medale „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis” (za znaczące zasługi dla Archidiecezji Poznańskiej) oraz pobłogosławił i wręczył krzyże misyjne 41 młodym wolontariuszom,  wyjeżdżających z Poznania na letnie doświadczenia misyjne w różne zakątki kraju i świata, m.in. do Rwandy, Kenii, Tanzanii, Chile…

Wśród odznaczonych medalem Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis znaleźli się Państwo Joanna i Antoni Kubisiakowie ze Smolic. Dyplom i okolicznościowy medal z rak Księdza Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego odebrała p. Joanna. Towarzyszyła temu uroczysta formuła: „W duchu wdzięczności za wierną służbę Archidiecezji Poznańskiej, w odpowiedzi na prośbę przewielebnego ks. kan. dr. Błażeja Dojasa … tu wymieniono zasługi laureatów… wzywając obfitości łask Bożych i polecając w modlitwie dobremu Bogu, udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa”.

Uroczysta koncelebrowana Msza św. dziękczynna w intencji laureatów została odprawiona u stóp Matki Bożej Uzdrowienia Chorych  we wspomnienie Św. Apostołów Piotra i Pawła o godz. 18:00. Liturgii przewodniczył ks. kan. Jerzy Szczepaniak w asyście ks. kan. dr. Błażeja Dojasa, proboszcza, kustosza sanktuarium i ks. Sławomira Nobika, proboszcza z Zalesia Wielkiego. Gratulując pp. Kubisiakom, podkreślano, że wczorajsza uroczystość, w której wielu uczestniczyło w sposób duchowy, poprzez media, to także wielkie wyróżnienie dla całej parafii, dla Kapłanów. Wyrażono wdzięczność za wszelkie dobro jakie Państwo okazywali Kapłanom i parafii, życzono dobrego zdrowia, błogosławieństwa i opieki Matki Bożej. Modlitewną pamięcią objęto także rodziców i chrzestnych laureatów.  Wzruszenie udzielało się chyba wszystkim. Pani Janeczka zasiadła na honorowym miejscu, w prezbiterium, a dyplom i medal złożyła jako wotum wdzięczności na ołtarzu. Pan Antoni ze względu na stan zdrowia nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystościach, ale łączył się z nami duchowo poprzez bezpośrednią transmisję za pośrednictwem mediów. Do życzeń i podziękowań, kierowanych do laureatów, dołączyli także przedstawiciele grup duszpasterskich działających w parafii, którzy na ręce pani Kubisiak złożyli kosz z czterdziestu  czerwonych róż. Każda z nich symbolizowała jeden rok pracy dla dobra Kościoła i parafii. Zgromadzeni w świątyni wierni, pod wodzą pani organistki Katarzyny Chmielarczyk  wyśpiewali chóralne: „Życzymy, życzymy…”.

Na koniec p. Janka w imieniu własnym i męża wyraziła swoją radość, podziękowała ks. Proboszczowi
za wyróżnienie, a parafianom za życzliwość, wszystkie gratulacje, kwiaty, a Ks. Arcybiskupowi – za szczególne błogosławieństwo.

Gratulujemy Pani Janeczce i Panu Antoniemu tego wyjątkowego wyróżnienia i jako społeczność parafialna i sanktuaryjna DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKO, za  pełną poświecenia obecność w życiu parafii!!! Stanowicie wielki wzór oddania Bogu, Kościołowi, parafii. Może, jak mówiono podczas poznańskiej uroczystości trzeba dziś szukać takich  wzorów w naszej drodze ewangelizacyjnej, byśmy kiedyś u kresu naszych dni mogli za św. Apostołami  powiedzieć:  „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiarę ustrzegłem”... i byśmy byli opoką, skałą, na której budować będziemy nasz dom, rodzinę, parafię, nasze życie…

 

 

 
arrow_upward