Pomoc dla Ukrainy

24 lutego 2022 r. o godzinie 4:00 rozpoczęła się zbrojna operacja wojskowa na Ukrainie. Wojska rosyjskie z lądu, powietrza, wody atakowały w różnych częściach kraju…Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie w całym kraju stanu wojennego i podpisał dekret o powszechnej mobilizacji wszystkich ukraińskich mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat. Natychmiast po wybuchu konfliktu przywódcy wielu krajów i organizacji międzynarodowych potępili atak Rosji i wprowadzili wiele sankcji gospodarczych wobec tego kraju, a także zadeklarowali wsparcie militarne...

Jednak to Polska i Polacy jako pierwsi otwarli granice, serca i drzwi domów, przyjmując uchodźców. Rząd, różne organizacje charytatywne, Caritas, jak i osoby prywatne pospieszyły z pomocą rzeczową i materialną. W ciągu zaledwie kilku dni od rozpoczęcia agresji przyjęto kilkaset tysięcy uchodźców, głównie kobiet i dzieci, osób starszych, chorych, zapewniając im bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i pomoc lekarską. Także w kościołach w całej Polsce na apel ks. abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP w niedzielę 27 lutego i w środę popielcową (2 marca) przeprowadzono zbiórki pieniędzy na pomoc doraźną i długofalową dla Ukrainy, a także zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby (koce, śpiwory, kołdry, żywność, środki higieny osobistej). Środa Popielcowa była nie tylko dniem modlitw o ustanie wojny w Ukrainie, ale czasem zbiórki darów dla uchodźców wojennych, dla sąsiadów z Ukrainy, które zostały przetransportowane do centrali poznańskiej Caritas. Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce, jak zapewniał Abp Stanisław Gądecki będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Zaangażowanie Polaków, bezinteresowna pomoc wzbudziły podziw całego świata, były wyrazem solidarności, braterstwa ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno tu w Polsce, jak i na Ukrainie.

 

arrow_upward