Wspomnienie św. Błażeja

Świece św. Błażeja …

            Liturgiczne wspomnienie św. Błażeja – biskupa męczennika, orędownika i opiekuna wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła, przypada 3 lutego.  Święty ten patronuje ks. kan. dr. Błażejowi Dojasowi, kustoszowi sanktuarium, który tego dnia obchodzi imieniny.

            O godz. 18,00 ks. Przemysław Piątek celebrował Mszę św. w intencji solenizanta, prosząc
o dary Ducha Świętego, łaskę zdrowia i sił, błogosławieństwo Boże na każdy dzień.

            Zgromadzeni w świątyni wierni za wstawiennictwem św. Błażeja prosili o zdrowie gardła
i łaskę dobrego korzystania z daru mowy.  Po końcowej modlitwie zapalono dwie specjalne świece, po czym Kapłan przygotował wiernych do udziału w błogosławieństwie św. Błażeja, mówiąc:  „Prośmy Boga, który jest źródłem życia, o zdrowie gardła i o właściwe korzystanie z daru mowy, abyśmy go umieli używać na chwałę Bożą i pożytek ludzi”.

            Wierni, proszący o błogosławieństwo, podchodzili do stopni ołtarza, a celebrans dotykał ich gardeł dwoma skrzyżowanymi świecami i błogosławił, mówiąc: „Za wstawiennictwem świętego Błażeja niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Błogosławieństwo zostało przyjęte w duchu wiary, bo to ona decyduje o skuteczności sakramentaliów. Dotknięcie  gardła świecami ma bowiem moc uzdrawiania. Jest ono zewnętrznym znakiem naszej wiary, ufności we wstawiennictwo św. Błażeja.

 

GALERIA ZDJĘĆ

arrow_upward