Serce Twe, Jezu, miłością goreje...

        Zwieńczeniem oktawy Bożego Ciała była uroczystość odpustowa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, "imieniny" parafii ( 28  czerwca 2019 ). Uroczystej sumie o godz. 16:00 przewodniczył ks. mgr Dawid Szymański, proboszcz parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w Kunowie (dekanat gostyński), piastujący w archidiecezji poznańskiej stanowisko obrońcy  węzła małżeńskiego. Współcelebransami byli: ks. dr Błażej Dojas - kustosz sanktuarium, ks. kan. Jerzy Szczepaniak z Jutrosina, ks. Piotr Zawidzki, proboszcz parafii p.w. św. Marcina Biskupa w Szkaradowie, ks. Tadeusz Jaskuła, proboszcz parafii p.w. św. Elżbiety w Jutrosinie. Posługę w konfesjonałach pełnili kapłani z dekanatu jutrosińskiego i ks. Sławomir Nowik z Zalesia Wielkiego, dekanat krobski. Modlitewną intencją objęto parafian i pielgrzymów, zmarłego 6. lat temu ks. Kazimierza Białka i tragicznie zmarłego ks. Dariusza Kowalka, zanoszono prośby o nowe powołania kapłańskie i zakonne, o świętość ks. Piotra
i kapłanów...

         Eucharystia sprawowana tego dnia miała wyjątkową oprawę. Służbę liturgiczną ołtarza pełnili: ministranci i Bractwo Ministranckie. Po okadzeniu ołtarza rozpoczęła się celebracja świętej liturgii. Wszystkie teksty tego dnia zwracały uwagę na Bożą miłość, a jej najpiękniejszym symbolem jest Serce Jezusa ( I czytanie - Jakub Płóciennik, II czytanie - Aleksander Czebatura; Ewangelia - ks. kan. Jerzy Szczepaniak ). 

         Rozpoczynając homilię ks. Dawid Szymański nawiązał do treści obrazu, który znajduje się w głównym ołtarzu naszego sanktuarium. W jego punkcie centralnym widzimy Chrystusa, w tle rzesze wiernych, spragnione Jezusa, ale najbardziej widoczne jest Jego serce. A zawsze kojarzy się pozytywnie, kojarzy się z miłością. Człowiek nie może żyć bez miłości, ona nadaje sens naszemu działaniu. Tak wiele można z miłości i dla miłości ... - mówił kapłan. Tu wspomniał św. Małgorzatę Marię Alacoque - apostołkę Najświętszego Serca Pana Jezusa, propagatorkę odprawiania dziewięciu pierwszych piątków miesiąca. Zwrócił też uwagę na wymowę obrazu najbardziej znanego na całym świecie - "Jezu ufam Tobie". Promienie wypływające z Jezusowego serca symbolizują krew i wodę - życie i śmierć. Jezus pokazuje nam dzisiaj, że ze swojej śmierci daje nam życie. Zycie w łasce uświęcającej,   otwarcie się na działanie łaski Bożej są gwarantem naszego zbawienia. Nawiązując do Ewangelii Kapłan mówił, że Chrystus cieszy się z nawrócenia jednego grzesznika. Uroczystość odpustowa to nie tylko bogatsza liturgia, odpust to darowanie kar za popełnione grzechy. Kościół daje wiele odpustów w trosce o nasze zbawienie, byśmy zawsze byli szczęśliwi. Ważne jest nasze życie, codzienne gesty, to tworzy naszą drogę do świętości. Bóg chce naszego zbawienia, musimy być otwarci na działanie Bożej łaski. Trzeba dziękować za miłość Boga i za tych, którzy nam tę miłość przekazują. Serce Jezusa pokazuje, jak bardzo jesteśmy powołani do świętości i jak wiele   można osiągnąć dzięki miłości. "Kiedy skończy się życie, wiara się skończy, nadzieja minie, pozostanie miłość" - podsumował kapłan.

         Odpustową liturgię kończyła procesja eucharystyczna wokół kościoła, której towarzyszył śpiew Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wyjątkowo uroczystego charakteru nadawały jej niesione sztandary, feretrony, dziewczynki sypiące kwiaty. Tradycyjnie już u stóp figury Matki Bożej dzieci utworzyły "żywy ołtarz" Serca Bożego, przy wystawiono w monstrancji Najświętszy Sakrament, a na który spadł "deszcz" purpurowych płatków róż...

         Zwieńczeniem uroczystości był hymn uwielbienia "Te Deum ..." , a ks. Celebrans udzielił błogosławieństwa, po czym przy wtórze sanktuaryjnego hejnału odsłonięto cudowny obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

         Uroczystości odpustowe uświetnili: chór parafialny, schola dziecięca, a śpiew prowadziły Panie organistki: Katarzyna Chmielarczyk, Dorota Niestrawska i trębacz - Wojtek Grześkowiak.

         Bogata w treść uroczystość zgromadziła wielu wiernych, którzy zaświadczyli o swojej miłości do Pana Jezusa., głosząc: "Chwała bądź Bożemu Sercu, przez które stało się nam zbawienie. Jemu cześć i chwała na wieki".

        

arrow_upward