Bądź z nami w kontakcie, Panie Boże...

 

 

 

DSCN0844Bądź z nami w kontakcie, Panie Boże...

            W poniedziałek 8 kwietnia 2019 r. o godz. 8,30 swoje misyjne spotkania rozpoczęli uczniowie szkoły podstawowej. Ks. dr Rafał Białek bardzo szybko nawiązał kontakt z dziećmi, a one żywo, radośnie z zainteresowaniem reagowały na misyjną katechezę. Najpierw kapłan wyjaśnił po co są misje, co to są misje, a następnie w formie prezentacji multimedialnej w przystępny sposób opowiedział o Matce Bożej z Fatimy, o objawieniach, pastuszkach Łucji, Hiacyncie i Franciszku i ich losach, a także o zamachu na Jana Pawła II, który miał miejsce 13 maja 1981 r.   w rocznicę objawień fatimskich i jak rok po zamachu papież udał się do Fatimy, chcąc złożyć Matce Bożej podziękowanie za ocalenie życia. Wyjęty podczas operacji pocisk został przekazany jako wotum, a następnie umieszczono go w wewnątrz korony figury Matki Bożej Fatimskiej.

            Nauka mówiła o zawierzeniu, oddaniu się Maryi - Totus Tuus ( "Cały Twój" ), o umiejętności odpowiedzi na Jej wołanie do modlitwy...

 

            Wtorkowy ranek rozpoczęto od "powtórki", przypomnienia wniosków z dnia poprzedniego. Cieszy "las rąk" w górze i żywiołowe odpowiedzi dzieci. W dalszej części spotkania o. Misjonarz  przypomniał przypowieść o synu marnotrawnym. Była ona punktem wyjścia do analizy własnego życia, postępowania, do zrozumienia, że Pan Bóg, jak dobry Ojciec bardzo nas kocha i przebacza nam nasze grzechy i słabości.

            Ks. Rafał przywołał też postać  św. Alberta Chmielowskiego, malarza, przed którym  otworem stała kariera artystyczna. Wrażliwy na nędzę człowieka, odkrył Boże Piękno, które przywraca godność grzesznikowi, wstąpił do zgromadzeń zakonnych, założył zgromadzenia : Braci Albertynów i Sióstr Albertynek, i wreszcie podjął pracę wśród biednych i bezdomnych.  Mawiał, że w życiu trzeba być dobrym jak chleb.
            Jego postawa stanowi wzór miłosierdzia chrześcijańskiego, umiejętności dostrzegania potrzeb, biedy drugiego człowieka. Zachęca do otwarcia oczu na świat...

 

            W środę od godz. 8,00 dzieci miały okazję przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, by w pełni, z czystym sercem móc uczestniczyć w Eucharystii na zakończenie misji. Tę o godz. 8,00 odprawił ks. Rafał.  Ostatnia misyjna katecheza była bezpośrednim przygotowaniem do świąt wielkanocnych. Ojciec Misjonarz wyjaśnił znaczenie słowa "Pascha", oznaczające "przejście". W kontekście historii zbawienia Paschę odczytuje się jako przejście z niewoli do wolności ( wyjście z Egiptu ), ze śmierci do życia i z niewoli grzechu do wolności dziecka Bożego.  Kapłan mówił też o znaczeniu Wielkiego Piątku.

            Piękny, wspólny czas rozmodlenia i refleksji, pogłębiania wiary.

 

            Wyrazem wdzięczności za wspólnie przeżywane misje, za ubogacenie naszego życia,  był bukiet kwiatów wręczony ks. Rafałowi.   

 

            Każdy dzień Misji to czas skupienia i żywego zainteresowania. A że miłość do  Boga można wyrazić w różny sposób, towarzyszył im także śpiew. Ruch, zabawa przy wtórze gitary i śpiewie popularnych pieśni : "Bądź z nami w kontakcie..." , "Bóg nie umarł..." czy "Taki duży, taki mały..." sprawiało, że nikt nie narzekał, nie nudził się, a cieszył z kontaktu z Matką Bożą i Jej Synem.

            Ufamy, że misje dobrze przygotowały dzieci do radosnego przeżywania świąt Wielkiej Nocy i przyjęcia Maryi w jej cudownym, jasnogórskim obrazie, że przymnożyły wiary i ...  na zawsze pozostaną one w "kontakcie z Panem Bogiem, choć czasem diabeł robi nam zwarcie..." , bo misje, rekolekcje to piękny czas praktykowania miłości do Boga i człowieka.

           

 

arrow_upward