Ciebie na wieki wychwalać będziemy …

Ciebie na wieki wychwalać będziemy …

„Niepokalana Matka Boża zawsze dziewica Maryja, ukończywszy swoje ziemskie życie, została wzięta do chwały nieba z duszą i ciałem” - potwierdza dogmat wiary z 1950 r. Wniebowzięcie NMP to jedna z największych uroczystości maryjnych. Dzień 15 sierpnia  jest także rocznicą "Cudu nad Wisłą", czyli zwycięstwa wojska polskiego  nad sowietami w 1920 r., przypisywanego szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej.

Wszystkie świąteczne Msze św. (sobota, godz. 19:00, niedziela, 8:00 i 10:30) miały bardzo uroczysty charakter, były koncelebrowane przez ks. dr. Błażeja Dojasa i ks. Macieja Onaszkiewicza, SChr. z parafii w Goleniowie, który przed pięciu laty odbywał w naszej wspólnocie praktyki wakacyjne. On także wygłosił tego dnia homilie, nawiązując do czytań z liturgii słowa i Ewangelii przywołującej obraz spotkania Maryi z Elżbietą, zwrócił uwagę na drogę Maryi do nieba i Jej przykład  trwania przy Bogu. Po komunii św. w postawie stojącej wyśpiewano Magnificat, niezwykłą pieśń, by w tym wyjątkowym dniu uwielbiać Pana słowami Jego Matki.

 W polskiej tradycji  od wieków Wniebowzięcie  nazywane jest  świętem Matki Bożej Zielnej – z dziękczynieniem i prośbą o błogosławieństwo każdego roku przynosimy do kościołów kwiaty, zioła i zboża: „…aby Bóg za przyczyną Wniebowziętej ustrzegł je od wszelkiej szkody i aby służyły człowiekowi i zwierzętom. (…) Zachowaj je od zniszczenia, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły jak najobfitszy plon i mogły służyć zdrowiu ludzi i zwierząt. A gdy będziemy schodzić z tego świata, niechaj nas, niosących pełne naręcza dobrych uczynków, przedstawi Tobie Najświętsza Dziewica Wniebowzięta, najdoskonalszy owoc ziemi, abyśmy zasłużyli na przyjęcie do wiecznego szczęścia”. Tymi słowami każdą Mszę św. kończyła  piękna, okolicznościowa modlitwa i błogosławieństwo przyniesionych bukietów.

Tego dnia w naszej parafii miało miejsce historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy w ołtarzu głównym pojawił się obraz Matki Bożej Wniebowziętej (przeniesiony z XVIII w. ołtarza bocznego), a przysłaniający cudowny obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.  W ten sposób zadbano o poprawność teologiczną, podkreślając najpierw wniebowzięcie Maryi, a potem koronację na Królową nieba i ziemi.

 

 

 

arrow_upward