Wielka nowenna rozpoczęta

Począwszy od pierwszej adwentowej soboty, tj. 3 grudnia 2022 roku – Kościół Poznański rozpoczął nowennę ku czci Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach, a towarzyszyć jej będzie hasło: „Z Maryją w nowe czasy”, nawiązujące do zakończonej peregrynacji kopii Jasnogórskiej Ikony w Archidiecezji Poznańskiej, ponieważ ukoronowanie cudownego wizerunku „ smolickiej” Matki Bożej ma stać się jednym z duchowych owoców tego świętego czasu. Z utęsknieniem czekamy na 9 września 2023 r., kiedy obraz zostanie koronowany koronami papieskimi. 

Wszystkie dekanalne spotkania przebiegać będą wg ustalonego porządku, tj.:
10.30 - Modlitwa różańcowa
11.00 - EUCHARYSTIA
12.00 - Konferencja, rozmyślanie maryjne w ramach nowenny
12.30 - Przedstawienie historii sanktuarium
13.00 - Poczęstunek dla pielgrzymów (grochówka, kawa, herbata)
13.45 - Okazja do indywidualnej modlitwy

W każdą pierwszą sobotę miesiąca do smolickiego sanktuarium przybywać będą pielgrzymki dekanalne oraz przedstawiciele ruchów, wspólnot i stowarzyszeń kościelnych. Jako pierwsi przybyli pielgrzymi z kilku dekanatów archidiecezji, m.in. z Poznania, Obornik, Stęszewa i Kostrzyna Wlkp. W sanktuarium witał ich kustosz ks. kan. Błażej Dojas,  a uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez 16 kapłanów przewodniczył - J.E. Ks. bp Grzegorz Balcerek. Podczas homilii Celebrans przekonywał, że Maryja jest pośredniczką wszelkich łask, że przez Jej wstawiennictwo Bóg udziela łask…

Po Eucharystii rozważania na temat roli i znaczenia Maryi w cudzie w Kanie Galilejskiej przedstawił wiceprzewodniczący Komitetu ds. koronacji – ks. mgr lic. Krystian Sammler Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Poznańskiej. Po konferencji pielgrzymi poznali historię sanktuarium i cudownego obrazu Matki Bożej, którą przedstawiła mgr Dorota Krajewska

A że pierwsza grudniowa sobota powitała nas mrozem i poprószyła śniegiem,  dla zmarzniętych pielgrzymów, w myśl staropolskiego powiedzenia: „Gość w dom, Bóg  w dom”, przygotowano ciepły poczęstunek – grochówkę ze strażackiego kotła. I tu miało miejsce swoiste pospolite ruszenie. W akcję włączyły się wszystkie sołectwa przynależne  do parafii, a także: strażacy ochotnicy, członkowie Caritas i Koła Gospodyń Wiejskich, Matki Różańcowe... W ogrodach proboszczowskich rozstawiono specjalne namioty z nagrzewnicami ( wypożyczonymi przez p. Józefa Mośka z Golejewa), by godnie przyjąć naszych gości.

Było to dla wszystkich nowe doświadczenie, które pozwoli nam jeszcze lepiej przyjąć kolejnych pielgrzymów.

 

 

arrow_upward