Pod Twoim idziemy znakiem...

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to wyjątkowy dzień dla dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. Podczas niedzielnej sumy otrzymały poświęcone medaliki.

            Po homilii celebrujący uroczystą Mszę św. kustosz sanktuarium, ks. dr Błażej Dojas odmówił stosowną modlitwę, pobłogosławił i poświęcił medaliki, a te po chwili zostały wręczone dzieciom stojącym u stóp ołtarza w asyście katechetki - p. mgr Małgorzaty Bieganek - Szczurek i rodziców, którzy obecnością i modlitwą wspierali swoje pociechy. Każde dziecko przyjmując medalik, ucałowało go, po czym mamy zapięły je na szyjach dzieci. To bardzo wymowny znak odpowiedzialności rodziców za ich religijne wychowanie. W przygotowaniach do przyjęcia po raz pierwszy Chrystusa, do pełnego uczestnictwa we Mszy św. to właśnie  rodzice przekazali swoim dzieciom medalik - symbol wiary, znak przynależności do Boga, do Bożej Matki.             Kapłan zachęcał, by dzieci zawsze nosiły medaliki, by darzyły je czcią i szacunkiem, nie ze względu na ich wartość materialną, ale na ich znaczenie w życiu religijnym każdego człowieka.

            Po ceremonii wręczenia medalików ruszyła procesja z darami. Dzieci uczestniczące z zbawczej ofierze Chrystusa ofiarowały: serca, symbol adwentowych dobrych uczynków, by w pełni przygotować się na przyjście Jezusa; wino i wodę, by tak jak one się łączą i my połączyliśmy się z Chrystusem; chleb, który na ołtarzu przemieni się w Boże Ciało. "Przemień również nasze serca, by były dla innych dobre jak chleb" - prosiły dzieci.

            Niedzielne uroczystości były też okazją do podziękowań i podsumowania ministrantury Dawida Matysiaka, który tego dnia po raz ostatni służył do Mszy św. Ksiądz Proboszcz w piękny i wzruszający sposób mówił  o kilkunastoletniej służbie Bogu i parafii, o odwadze świadczenia o miłości do Chrystusa, dziękował Kamilowi i jego Rodzicom. Zachęcał, by pielęgnował głęboką przyjaźń z Jezusem, powiększając grono Bractwa Ministranckiego.

            Ufamy, że ta uroczysta chwila, w której dzieci otrzymały medalik, nie tylko pozostanie 
w pamięci, ale ożywi wiarę i pomoże jeszcze bardziej pokochać Najświętszą Maryję Pannę.

            Polecajmy w naszych modlitwach dzieci pierwszokomunijne i ich rodziny, by z czcią i wiarą nosiły medalik, o którym ks. Jan Twardowski pisał:

"Medalik Matki Bożej, co chroni nas od zła.
Srebrny, a taki mały, jak w oczach święta łza.
Na czasy jak najgorsze, na niespokojny wiek
Matka Boska go dała, jak pierwszy czysty śnieg.
Cudowny Medalik, co chroni od zła ..."

 

            Uroczystość uświetnili: p. Katarzyna Chmielarczyk - organistka i schola dziecięca.

arrow_upward