Ognik pamięci ... - Dzień Palenia Świec

Galeria zdjęć

W sobotni wieczór 7. grudnia 2019 r. w przeddzień uroczystości  Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, już po raz trzeci obchodzono w naszym sanktuarium Ogólnoświatowy Dzień Palenia Świec.  O godz. 18,00 pod przewodnictwem ks. kustosza dr. Błażeja Dojasa została odprawiona Msza św. w intencji zmarłych dzieci. Zgromadziła ona  rodziców, dziadków, rodzeństwa, rodziny, znajomych, przyjaciół i tych wszystkich wiernych - parafian, pielgrzymów, których połączyła modlitewna wspólnota. Celebrację poprzedziło odczytanie imion, nazwisk, daty śmierci dzieci, w intencji których odprawiano świętą liturgię ( ponad 50 nazwisk, w tym ks. Marka Pawlaka i ks. Dariusza Kowalka). U  stóp prezbiterium stanęła tablica okryta fioletowym suknem, na której przypięto fotografie zmarłych dzieci. Bukiet białych róż i migotliwy blask świec tworzył szczególny nastrój.

            Stając z wiarą u stóp Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, Jej zawierzano niepokoje serca. I choć ból, łzy i tęsknota pewnie będą zawsze towarzyszyć, miłość Boga zwycięża i jako ludzie wiary możemy być spokojni, bo ... zdążamy do tych, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności.

            W homilii ks. Celebrans nawiązał do niedzielnej liturgii, mówiąc o niepokalanym poczęciu Maryi, po czym zwrócił się do rodziców, zgromadzonych wiernych, zauważając, że dostali skarb od Pana Boga w postaci  dziecka,  mówił że człowiek musi nauczyć się zachowywać i przyjmować wolę Pana Boga -  nie swoją wolę, bo nasza wola prowadzi do pustki, a wolę Pana Boga trzeba przyjąć i pielęgnować w sobie, żeby nie zbiła się jak gliniane naczynie. 

            Po zakończeniu liturgii eucharystycznej rodzice złożyli zapalone znicze obok zdjęć dzieci, u stóp prezbiterium. Niezwykły, wzruszający czas, spotkanie z tymi, którzy rozumieją, czyją, przeżywają to samo, bez względu na wiek dzieci. Mimo grudniowego chłodu czuło się niezwykłe ciepło płynące ze świadomości, że w bólu nikt nie zostaje sam.  Adwent to czas wpatrywania się w Maryję i uczenia się od Niej mówienia Bogu "tak". Nawet wtedy, gdy nie wszystko rozumiemy, gdy każdego dnia powraca pytanie "dlaczego?"... Ale Ta, która stała pod krzyżem i patrzyła na śmierć swego jedynego Syna, najpełniej rozumie ból, cierpienie, tęsknotę, i niesie nadzieję ....

            Na zakończenie celebracji Kustosz sanktuarium podziękował Paniom: Katarzynie Pospiech i Hannie Kempa za zainicjowanie tych wyjątkowych modlitewnych spotkań.

            Uroczysty charakter  tej niecodziennej Mszy św. nadali:  p. Katarzyna Chmielarczyk i p. Dorota Niestrawska - organistki sanktuaryjne   i schola dziecięco - młodzieżowa. Celebrację zakończono Apelem Jasnogórskim.

arrow_upward