„Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”

„Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”

Galeria zdjęć

mówi jedno z ludowych przysłów. W pierwszy piątek miesiąca 05 lutego w liturgii Kościoła, wspominana jest św. Agata – dziewica, męczennica z Katanii na Sycylii. Od wieków wierni wzywają Jej opieki podczas burzy oraz w niebezpieczeństwie pożaru, wybuchu wulkanu, trzęsienia ziemi, sztormu, huraganowych wiatrów. Tego  dnia w wielu kościołach święci się sól, chleb i wodę, które przechowuje się w domach, by za pośrednictwem św. Agaty chroniły domy od nieszczęść, klęsk żywiołowych,  a przede wszystkim od ognia.

            Przed  wieczorną Mszą św. odmówiono tajemnice bolesne Różańca św. i Litanię do Serca Jezusowego. O godz. 18:00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem ks. kan. Jerzego Szczepaniaka, w asyście ks. kan. dr. Błażeja Dojasa. Na wstępie przybliżono postać świętej Agaty, a na zakończenie liturgii Kapłan – celebrans odmówił okolicznościową modlitwę i pobłogosławił chleb, który zgromadzeni w świątyni  wierni zabrali do domów, by za wstawiennictwem świętej bronił od nieszczęść.

            Nie ma w tym obrzędzie żadnej magii. Błogosławieństwo chleba należy do tzw. znaków świętych, sakramentaliów, znaków bliskości Boga. Skłania do zawierzenia się Panu Bogu, jak to czynili święci.

arrow_upward