"Duchu Święty, przyjdź ..." - sakrament bierzmowania

 

 

 

bierzmowanie"Duchu Święty, przyjdź ..." -  sakrament bierzmowania

 

            W środowy wieczór 10 kwietnia 2019 r. młodzież z  Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Smolicach i Parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kołaczkowicach, u stóp Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach, przyjęła sakrament bierzmowania.

            W oczekiwaniu na Eucharystię, w intencji kandydatów do bierzmowania, ich rodziców, chrzestnych, świadków, odmówiono modlitwę różańcową, której przewodniczyła p. Urszula Szpak, nadzolatorka Żywego Różańca.

            Od odsłonięcia cudownego obrazu o godz. 18,00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył J.E. Bp dr Damian Bryl, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Poznańskiej, w asyście ks. dr. Błażeja Dojasa, kustosza sanktuarium i proboszcza w Smolicach, oraz ks. Piotra Przydrożnego, proboszcza z Kołaczkowic. W uroczystości wzięli udział: ks. Prałat dr Ireneusz Dosz, Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, ks. dr Rafał Białek, dyrektor Domu Księży Emerytów w Gnieźnie i wicedyrektor Caritas Gnieźnieńskiej, głoszący w naszej parafii misje, ks. Prob. Sławomir Nobik z Parafii p.w. Matki Boskiej Królowej Polski w Zalesiu Wielkim i ks. Prob. Stanisław Czubak z Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Golejewku.

            Na początku celebracji przedstawiciele rodziców, Państwo: Hanna Ratajczak, Jan Ławniczak z bukietem kwiatów powitali dostojnego Gościa i poprosili o udzielenie sakramentu bierzmowania ich dzieciom, by Duch Święty kierował ich życiem, umacniał w wyznawaniu wiary.

            Oprawę liturgii słowa zapewnili kandydaci do bierzmowania. Pierwsze czytanie - Jakub Płóciennik, psalm wyśpiewały Julia Jarus i Zuzanna Płaczek, a drugie czytanie - Jakub Turek.

            Po Ewangelii odczytanej przez ks. dr. Błażeja Dojasa, ks. proboszcz Piotr Przydrożny w specjalnej formule dialogowej zapewnił  J.E. Ks. Biskupa o przygotowaniu wszystkich kandydatów i poprosił o udzielenie sakramentu bierzmowania...

            W homilii Ks. Bp dr Damian Bryl zwrócił się do młodych, mówiąc m.in. że po czasie przygotowań przyszedł ten niezwykły wieczór. Dla Boga ważne jest to, co się z nami dzieje, dlatego przychodzi z łaskami; przyszedł przez Słowo, przyjdzie w Komunii i przez sakrament bierzmowania. To jest niezwykła sprawa. Bóg przychodzi bardzo prosto. Na zewnątrz nic się nie dzieje - modlitwa i gest namaszczenia. Ale to nie są tylko puste gesty. Potrzebna jest wiara. Biskup zachęcał, by przeżyć ten czas z wiarą, by w ciszy własnego serca każdy wyznał: "Wierzę, że Ty przychodzisz i chcę żebyś przyszedł". To "CHCĘ"  jest  bardzo ważne. Potrzebna jest wasza osobista decyzja. Niech ta wasza zgoda wybrzmi. Nikt z obecnych nie może tego zrobić za was. My otoczymy was modlitwą. Nie bójcie się otworzyć serca na Boże działanie. -  mówił Ks. Biskup. Dalej z ojcowską troską tłumaczył: Bogu zależy na was. Kończycie szkołę wchodzicie w dorosłe życie. Duch Święty chce wam pomóc dokonywać wyborów. Przyjmijcie Go jak najlepiej. Być człowiekiem dorosłym, to mądrze i dobrze wybierać. To wielka próba. Bierzmowanie jest czymś, co pobudza serce, jest darem, ale i zadaniem, które trzeba podjąć i rozwijać, mądrze i odpowiedzialnie żyć. Zadbajcie, by dzięki Bożej łasce i waszym wysiłkom życie nabierało koloru i smaku, by nie było byle jakie. Nie bądź obojętny na dary Ducha Świętego, byś czegoś w życiu nie przegapił. - zachęcał.   Panu Bogu na was zależy, przyjmijcie Go jak najlepiej. - powtórzył początkową myśl homilii.

            Dalej Ks. Biskup Damian Bryl zwrócił się do dorosłych - rodziców, chrzestnych, dziadków, świadków,  podkreślając, że dobrze, że towarzyszą w tym ważnym dniu swoim dzieciom. Młodzi potrzebują wsparcia, dobrych słów i rad, chociaż .... czasem nie chcą słuchać. Potrzeba jednak byśmy byli blisko nich, módlmy się za tych młodych i za siebie, byśmy wiedzieli, jak im pomóc.

            Wielkie rzeczy się dziś dzieją, zróbmy wszystko, by jak najlepiej przyjąć przychodzącego Boga. - zakończył mówca.

 

            Bezpośrednio po homilii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Dalej Ks. Celebrans wyciągnął dłonie na głowami kandydatów i wypowiedział modlitwę - prośbę o zesłanie darów Ducha Świętego - mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności, bojaźni Bożej..., po czym kandydaci wraz ze świadkami podchodzili kolejno do Ks. Biskupa, który namaszczał ich czoła krzyżmem świętym i wypowiadał słowa: "Przyjmij znamię daru Ducha Świętego".

            Ceremonii przyjęcia sakramentu towarzyszył okolicznościowy śpiew. Oprawę muzyczną zapewnili: organistka,  p. Katarzyna Chmielarczyk, p. Ireneusz Chmielarczyk  ( klarnet ) i chór parafialny.

 

            W modlitwie powszechnej, odczytanej przez Jakuba Kaźmierczaka,  zanoszono prośby w intencji Kościoła, biskupów, kapłanów, rodziców, chrzestnych, nauczycieli, katechetów, bierzmowanych, ich  świadków, chorych i cierpiących, zmarłych.

 

            W procesji ofiarnej z darami ( komentarz: Julia Nabzdyk ) młodzież niosła: zapaloną świecę - znak światła i miłości; bukiet kwiatów - symbol piękna, wyraz dziękczynienia; nowe ornaty do sprawowania celebracji świętych w parafii w Smolicach i Kołaczkowicach, na chwałę i cześć Boga i pożytek ludziom; wino i wodę - by tak jak one łączą się w napój duchowy, Jezu zjednoczył nas w jedną wspólnotę; chleb - symbol pracy człowieka, prosząc o wrażliwość na potrzeby innych
i przemianę w konsekrowaną miłość.

           

            Uroczystość kończyło błogosławieństwo i poświęcenie krzyży, który otrzymał każdy bierzmowany jako pamiątkę przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Był to bardzo wymowny dar - pamiątka przygotowana przez Proboszczów. Ufamy, że każdy bierzmowany stanie się prawdziwym świadkiem Chrystusa.

            Ceremonię kończyło uroczyste błogosławieństwo  Biskupa, który w słowie końcowym zachęcał do współpracy z łaskami Ducha Świętego, bo bierzmowanie niczego nie kończy, a  zobowiązuje  do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do jej obrony. Niech Bóg błogosławi i towarzyszy wam. - zakończył J.E. Bp dr Damian Bryl. 

            Julia Jarus wraz z kolegami w imieniu wszystkich bierzmowanych wręczyli bukiety pąsowych róż Biskupowi i Proboszczom, dziękując za przygotowanie, za tę świętą liturgię, dziękując także wszystkim, którzy towarzyszyli im w tych ważnych chwilach...

 

            Piękna uroczystość, pełna wewnętrznej radości, modlitewnego skupienia, tu w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych zawsze ma wyjątkowy charakter. Wierzymy, że dar Ducha Świętego sprawi, że każdy bierzmowany nie tylko został umocniony w wierze, ale potwierdzi to świadectwem swojego życia, bo jak swoisty manifest zabrzmiał refren końcowej pieśni:

 

(...)

"Ty tylko mnie poprowadź

Tobie powierzam mą drogę

Ty tylko mnie poprowadź

Panie mój"...

 

           

           

 

           

           

arrow_upward