Błogosławieństwo św. Błażeja - "lek" na ból gardła

Liturgiczne wspomnienie św. Błażeja (3 lutego) przypadało w tym roku w pierwszy czwartek miesiąca - dzień Eucharystii, czas dziękczynienia, wdzięczności za dar kapłaństwa. To także czas modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz za kapłanów, szafarzy i Służbę Liturgiczną Ołtarza – Bractwo Ministranckie, ministrantów, kandydatów i ich rodziców. Od godz. 17:00 w ciszy indywidualnie, w duchu dziękczynienia za otrzymane dary, adorowano Najświętszy Sakrament. Pod przewodnictwem Matek Różańcowych odmówiono tajemnice światła Różańca Świętego i modlitwę za kapłanów.

Celebrację wieczornej liturgii o godz. 18:00 poprzedziła modlitwa ks. kan. dr. Błażeja Dojasa i Służby Liturgicznej Ołtarza o nowe powołania…, ubogacona pieśnią „Barka”. Następnie ks. Proboszcz udzielił błogosławieństwa i rozpoczął uroczystą Mszę św. – dar Bractwa Ministranckiego w Jego intencji z okazji imienin. Licznie zgromadzeni wierni ofiarowali też dar swojej modlitwy w tej intencji. A po liturgii Eucharystii przedstawiciele grup duszpasterskich działających przy parafii, Bractwo Ministranckie, uczniowie i przedszkolacy, nauczyciele, schola dziecięco – młodzieżowa, ministranci – pospieszyli z życzeniami. Wyrazem wdzięczności były bukiety kwiatów złożone na ręce Solenizanta i chóralnie wyśpiewane: „Życzymy, życzymy/ I zdrowia i szczęścia/ I błogosławieństwa/ Przez ręce Maryi. / Przez ręce Maryi i za Jej przyczyną/ Niech strumienie łaski/ Niech strumienie łaski/ Na Ciebie popłyną…” Dziękując za życzliwość i ciepłe słowa, Kapłan nie krył radości, ale i wzruszenia...

Od kilku lat raz w roku – 3 lutego podczas Eucharystii jest kultywowany w naszej parafii jeden z ciekawszych obrzędów. Najpierw ks. kan. dr Błażej przypomniał historię swego świętego patrona, a po końcowej modlitwie błogosławił świece – tzw. „błażejki” i mówił: „Prośmy Boga, który jest źródłem życia, o zdrowie gardła i o właściwe korzystanie z daru mowy, abyśmy go umieli używać na chwałę Bożą i pożytek ludzi”.

Przy zapalonych świecach wypowiedział modlitwę: Wszechmogący, wieczny Boże, Ty stworzyłeś cały świat. Z miłości zesłałeś nam swojego Syna, Jezusa Chrystusa, narodzonego z Maryi Dziewicy, aby leczył nasze choroby duszy i ciała. Dając świadectwo wiary, święty Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia chorób gardła. Prosimy Cię, pobłogosław te świece i spraw, aby wszyscy wierzący za wstawiennictwem świętego Błażeja zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego niebezpieczeństwa i zawsze mogli Tobie składać dziękczynienie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Następnie wierni, zgromadzeni za liturgii, podchodzili do stóp prezbiterium, a Kapłan przykładał do szyi dzieci i dorosłych dwie poświęcone, skrzyżowane świece, odmawiał krótką modlitwę błogosławił każdemu: „Za wstawiennictwem świętego Błażeja, biskupa i męczennika, niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości. W imię Ojca i Syna, † i Ducha Świętego”.

Dzisiejsze święto to wyraz wdzięczności dla swojego Kapłana, dla ks. kan. dr. Błażeja za Jego posługę, troskę o parafię i duchowy rozwój parafian. A błogosławieństwo św. Błażeja, przyjęte w duchu wiary, niech nas ustrzeże przed wszelkimi chorobami gardła…

 

arrow_upward