Otwórzcie drzwi Chrystusowi

"Otwórzcie drzwi Chrystusowi" -

            te słowa przypomniał papież Franciszek  w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, obchodzone przez Kościół katolicki 22 października, to jest w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża - Polaka. W tym roku to już 41. rocznica. Była to więc okazja do przypomnienia postaci Papieża. Zrobili to uczniowie naszej szkoły, którzy pod kierunkiem nauczycieli: mgr Inocenty Izdebskiej i mgr Małgorzaty Bieganek - Szczurek przygotowali montaż poetycko - muzyczny.            

     We wtorkowy wieczór przedstawili program parafialnej społeczności. W tekstach narracyjnych
i słowami poetów opowiedzieli o życiu wielkiego Polaka. Wspomnieli Jego dzieciństwo, Rodziców, naukę szkolną, studia, przyjaźnie, drogę do kapłaństwa, posługę na Stolicy Piotrowej, śmierć
i kanonizację... W prezentacji wykorzystano fragmenty homilii wygłoszonych przez Jana Pawła II,
a także popularne pieśni, m.in.: "Barka", "Abba Ojcze" czy współczesne melodie zespołu Golec uOrkiestra - "Do Wadowic wróć" i "Leć muzyczko"... Młodzież zakończyła swój występ podziękowaniami za wszelkie dobro uczynione w sercach ludzi i w świecie dzięki posłudze, zaangażowaniu i świętości Jana Pawła II.

            Występ został przyjęty z wielkim wzruszeniem, uznaniem i nagrodzony owacjami na stojąco... 

            Zwieńczeniem uroczystości była Msza św. sprawowana przez ks. kan. dr. Błażeja Dojasa. Towarzyszyło jej wystawienie relikwii św. Jana Pawła II. A te stanęły u stóp prezbiterium, ozdobione obrazem z wizerunkiem Papieża, bukietami kwiatów i płonącą świecą. Kończąc liturgię Kapłan nawiązał do wydarzeń sprzed 41. lat, kiedy to miało miejsce bezprecedensowe wydarzenie. Podczas składania homagium, gdy Prymas Stefan Wyszyński przyklękał już, Jan Paweł II powstał z tronu, pochylił się i objął Prymasa. Długo trzymał go w ramionach i ucałował jego rękę. Scena ta nabrała symbolicznego znaczenia. To nie tylko wyraz szacunku, uścisk przyjaciół, wielkich ludzi Kościoła, ale symboliczne zejście z tronu do człowieka. "Niech dziś, kiedy ucałujemy relikwiarz św. Jana Pawła II, taki sam pocałunek jak na ręce Prymasa, spocznie na każdym z nas i idzie z nami przez życie" - mówił ks. Dziekan. Zgromadzeni na celebracji wierni ze czcią ucałowali relikwiarz.

22. października stał się też okazją do wspomnienia Abp. Augusta Hlonda w rocznicę jego śmierci, a także do modlitwy o rychłą beatyfikację. Modlono się także o wyniesienie na ołtarze Rodziców Jana Pawła II - Emilii i Karola Wojtyłów i o ich rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego.

arrow_upward