Sierpień miesiącem abstynencji

Sierpień miesiącem abstynencji

Sierpień w polskiej historii i tradycji Kościoła to miesiąc szczególny, od 1984 r. przeżywany jako miesiąc abstynencji, czas modlitw o trzeźwość Narodu. Biskupi wybrali ten miesiąc, by ofiarą trzeźwości uszanować wielkie rocznice – cud nad Wisłą, Powstanie Warszawskie, gdy rodacy oddawali życie za naszą wolność, a także  Maryjne uroczystości: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Matki Bożej Częstochowskiej.  Hasło, które w tym roku zaproponował Episkopat, brzmi: „Przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich”.

W naszym sanktuarium została wyłożona Parafialna Księga Abstynencji jako zachęta do  modlitwy o trzeźwość Narodu, do podjęcia abstynencji za grzechy pijaństwa i  prośba o trzeźwość – na całe życie lub na pewien okres czasu. Osoby, które podjęły się dzieła abstynencji, wpisując się do księgi, składały deklarację abstynencką na określony czas – kilka dni, tydzień, dwa, miesiąc, kwartał, lub bezterminowo – na całe życie… Sierpniowy dobrowolny dar abstynencji naszych parafian, a także wielu Polaków to błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny, w której tysiące rodzin cierpi przez nadużywanie alkoholu i chorobę alkoholową. „Nie wolno niszczyć siebie, bo nie żyjesz dla siebie. Kiedy więc degradujesz siebie przez nałóg, to  równocześnie niszczysz drugich. Szkodzisz twojej rodzinie, twoim dzieciom. Osłabiasz społeczeństwo, które liczy na twoją trzeźwość, zwłaszcza przy pracy.” – mówił Jan Paweł II.

To On w czerwcu 1987 r. powiedział na Jasnej Górze: „Nie wolno ośmieszać i pomniejszać inicjatyw trzeźwościowych. Zbyt wysoka jest stawka‚ o którą chodzi. Wiemy to dobrze z historii. Zbyt wysoka jest stawka i trzeba tutaj iść pod prąd! Pod prąd społecznego nawyku i płytkiej opinii. Pod prąd ludzkiej słabości. Pod prąd źle rozumianej „wolności”. Wolność to nie jest samowola”.

Maryjo, Królowo Polski, bądź nadal natchnieniem tych wszystkich, którzy walczą o trzeźwość swych bliźnich, o trzeźwość siebie samych. O trzeźwość narodu. Jestem szczególnie wdzięczny tym, którzy podejmują inicjatywy w tej dziedzinie…” – mówił Papież. Dla naszej  parafii sierpniowe postanowienia mają szczególny wymiar. Jest bowiem jednym z etapów przygotowań do koronacji obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, duchowy dar, swoiste wotum dla Tej, która tu tron sobie obrała, by nas wspomagać, jest ostoją i orędowniczką.

Podczas codziennych sierpniowych Mszy św., modlitwą objęto tych wszystkich, którzy podjęli się abstynencji, by wytrwali w postanowieniu i w tym błogosławionym czasie.

 

 

 

 

arrow_upward