Najpiękniejsze kapliczki Maryjne

Najpiękniejsze kapliczki Maryjne

          Fundacja działająca przy Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych ogłosiła w maju konkurs plastyczny pod  tytułem „Najpiękniejsze kapliczki Maryjne”. Konkurs adresowany był do całych rodzin, a prace mogły być wykonane dowolną techniką, zarówno w formie płaskiej, jak i przestrzennej. W regulaminowym terminie wpłynęło dwanaście prac, wszystkie wykonane w formie trójwymiarowej z zastosowaniem różnych technik i materiałów – drewna, papieru, kartonu, folii, kamyków, masy solnej; wycinane, klejone, lepione, wydziergane na szydełku, czy haftem krzyżykowym… Pomysłowości i inwencji twórczej autorom nie brakowało. Powstały więc dzieła wyjątkowe, niezwykle misterne, oryginalne i niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, a ich twórcami były rodziny: Gierlików, Jeziorków, Kaczmarków, Kowalczyków, Niedbałów,  Szwarczyńskich, Szyrnerów, Wielebińskich, Zjeżdżałków, (wszystkie ze Smolic), Wojtkowiaków (z Łagiewnik, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Wyganowie, diecezja kaliska), Czebaturów i Nabzdyków (ze Zdziętaw).

 Oceny prac dokonała komisja konkursowa w składzie :

- ks. dr Błażej Dojas - przewodniczący

- prof. dr hab. Anna Goździcka-Józefiak

- Andrzej Karpiński - plastyk, malarz, grafik

 

          Każda  z wykonanych kapliczek zasługuje na miano najlepszej. Jednak biorąc pod uwagę wymowę prac i ich detale, wyłoniono zwycięzców. Zostali nimi:

  1. miejsce – Rodzina Kowalczyków ze Smolic;
  2. miejsce - Rodzina Niedbałów ze Smolic;
  3. miejsce – Rodzina Wojtkowiaków z Łagiewnik.

W uzasadnieniu  jury czytamy:

„Każda z nomen omen dwunastu kapliczek powinna zająć pierwsze miejsce w swojej kategorii. W każdą pracę włożono wiele serca oraz dużo pracy artystycznej i technicznej. Mimo powyższego opisu ośmielamy się przyznać:

 

1 miejsce - kapliczka (fot. 01) za skromność niemal bezbarwnej figurki Maryi pokornie czuwającej pod Krzyżem. Za umieszczenie Chrystusa najwyżej, w centralnym miejscu. Za uzyskanie z miękkiego materiału (papier, folia) efektu twardej skały. Skały, w której i na której jest oparty Kościół. Za próbę oddzielenia przestrzeni sacrum i profanum za pomocą kwiatów. Za delikatną i naturalną kolorystykę, której wypadkową są królewskie turkusy i Maryjne błękity.

 

2 miejsce - kapliczka (fot. 02) za kapliczkę będącą mini-sanktuarium, które jest jednocześnie skałą
i kościołem. Mimo centralnego umieszczenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych dominuje tutaj Pan Jezus w Dzieciątku, w krzyżu i w Komunii Świętej. Są tu także likwidowane
w kościołach z niewiadomych przyczyn balaski. Jest też obraz Świętej Rodziny oraz lilie. Piękna praca także kolorystycznie! Kapliczka ta mogłaby być wsparciem na oddziale dziecięcym jakiegoś szpitala.

 

3 miejsce - kapliczka (fot. 03) za wspomniane wcześniej „Dziecięctwo Boże”. Jest w tej pracy tyle skromności i prostoty ile trzeba. Nieprecyzyjnie powycinane i poprzyklejane elementy świadczą o dużym wkładzie pracy dziecka. Namalowane dwie, czerwone różyczki wokół Maryi są wzruszające. Kapliczka ta idealnie pasuje jako podarunek dla katolickiego żłobka lub przedszkola”.

 

Wyniki konkursu ogłosił podczas niedzielnych Mszy św. 27 czerwca prezes Fundacji – ks. dr Błażej Dojas i ks. kan. Jerzy Szczepaniak.  Wszystkie prace zostały wystawione na bocznym ołtarzu i przez cały tydzień można było je podziwiać.

          Kapliczki Maryjne od wieków wrosły w polski krajobraz. Spotykamy je przy drogach, na podwórkach kamienic, czasem w lesie, na górskim szlaku, czy  w zewnętrznych  ścianach domów. Szczególnie w maju, miesiącu w sposób szczególny poświęconym Maryi - przystrajane kwiatami, barwnymi wstążkami... I w pracach konkursowych odnaleźć można ich wyjątkowy charakter, bo niektóre z nich stanowią swoiste scenki rodzajowe, znajdziemy tam nie tylko figurki Maryi, krzyże, ale i modlące się postaci, barwne kwiaty, wstążki, czy flagi, bo przecież w wielu miejscach, także i w naszej parafii, żywa jest tradycja nabożeństw majowych, odmawianych przy figurach matki Bożej, przy krzyżach przydrożnych.

I choć każdy konkurs rządzi się swoimi prawami, wynikającymi z regulaminu, to jego wymiaru nie można sprowadzać jedynie do wyłonienia zwycięzców, formowania kreatywności. Służył on przecież  nie tylko rozwijaniu umiejętności plastycznych, ale umożliwiał wyrażenie ekspresji, emocji, nastroju, siły przekazu, miłości do Matki Bożej, integrował rodziny, uczył współpracy, pomagał w budowaniu więzi rodzinnych, religijnych.

Wyniki konkursu zostały opublikowane  15 czerwca 2021 roku na stronie Fundacji, a w sobotę 3 lipca 2021 r. po wieczornej Mszy św. ks. dr Błażej Dojas wręczył laureatom i pozostałym uczestnikom konkursu dyplomy i nagrody rzeczowe w tym vouchery na obiad rodzinny w Pałacu w Pakosławiu, wycieczkę do ZOO we Wrocławiu, pizza rodzinna w „Weneckich  Garach” w Kobylinie i kosze ze słodyczami.

Gratulujemy wszystkim Rodzinom i  życzymy opieki Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

 

 

 

arrow_upward