I Komunia św.

Podczas niedzielnej sumy 20 września dwóch chłopców: Marcin Nowak i Tyberiusz Sprutta,
po raz pierwszy przyjęło sakrament Eucharystii. Scenariusz uroczystości nie odbiegał od poprzednich i miała ona wyjątkowy charakter. Uroczystą Mszy św. koncelebrowanej  przewodniczył ks. kan. Jerzy Szczepaniak, a asystował mu ks. kan. Jerzy Mostowski, porucznik Wojska Polskiego. Pani Agnieszka Nowak w imieniu rodziców poprosiła o udzielenie dzieciom I Komunii św., zapewniając o ich przygotowaniu  do tej uroczystości, a także o rodzicielskim przykładzie i wsparciu  w drodze do Pana Boga.

W homilii ks. Celebrans nawiązał do odczytanej Ewangelii, a także przywołał świadectwo papieża Benedykta XVI, który mówił, że przyjęcie I Komunii św. stanowi zaczątek wielkiej przyjaźni z Panem Bogiem, przyjaźni na całe życie. I tego Kapłan życzył chłopcom.

Po kazaniu nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Dalej w procesji ofiarnej rodzice i dzieci nieśli kolejno: wino i wodę, hostię, bukiet kwiatów i puszkę na komunikanty – dar rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

Najważniejszym momentem było przyjęcie przez chłopców białej okruszyny Chleba – piękny, wzruszający moment; cisza w kościele, otwarte dziecięce serce – oni i Pan Jezus….

Na zakończenie celebracji w imieniu dzieci słowa wdzięczności przekazała Natalia Jarus, a chłopcy złożyli bukiet kwiatów na głównym ołtarzu, a ks. kan. Jerzy Szczepaniak udzielił uroczystego błogosławieństwa i wręczył dzieciom obrazki, które będą przywoływać piękne wspomnienia o dniu, w którym przyjęły sakrament Eucharystii.

Liturgię ubogacił śpiewem organista, p. Maciej Chudy z Jutrosina i lektorzy – Anek i Olek Czebatura.

 

 

arrow_upward