Stoi Królowa po Twojej prawicy…

Stoi Królowa po Twojej prawicy…
to refren psalmu śpiewnego w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podczas sobotnich Eucharystii celebrowanych przez ks. dr. Błażeja Dojasa składano hołd Matce Syna Bożego, dziękując także za cud nad Wisłą i modląc się za bohaterów bitwy warszawskiej w setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewicką nawałą w 1920 r. A że 15. sierpnia to także Dzień Wojska Polskiego, polecano wszystkich, którzy służą Ojczyźnie, strzegą jej bezpieczeństwa….
W homilii ks. Dziekan zwrócił uwagę na znaczenie święta, przybliżył jego historię, przypominając, że prawda o wniebowzięciu Maryi została zdefiniowana w roku 1950 na mocy dogmatu papieża Piusa XII. Maryja jako pozbawiona zmazy pierworodnej nie podlegała władzy śmierci. Wniebowzięcie to w pewien sposób także uczestnictwo w Zmartwychwstaniu Chrystusa… Kapłan nawiązał też do treści Ewangelii św. Łukasza, mówiącym o nawiedzeniu św. Elżbiety. Dwie kobiety
w stanie błogosławionym skupiają się na zbawiennym wydarzeniu wiary świętej. Maryja wie, że jej zawierzenie się Bogu, przyniesie światu zbawienie… Ks. Celebrans mówił też o wyrastającej z ludowej pobożności tradycji święcenia ziół, kwiatów i pięknej modlitwie – błogosławieństwie i prośbie: „A gdy będziemy schodzić z tego świata, niechaj nas, niosących pełne naręcza dobrych uczynków, przedstawi Tobie Najświętsza Dziewica Wniebowzięta, najdoskonalszy owoc ziemi, abyśmy zasłużyli na przyjęcie do wiecznego szczęścia”.
Homilię zakończyła modlitewna prośba: „Maryjo, słodka Królowo Niebios, okaż, żeś jest Matką wszystkich. Daj wieść życie czyste, drogę ściel bezpieczną, widzieć daj Jezusa, mieć z nim radość wieczną. Amen.”
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, nazywane było dawniej świętem Zaśnięcia Bogurodzicy – a w tradycji bardziej swojsko - świętem Matki Boskiej Zielnej. Na zakończenie liturgii Kapłan odmówił więc stosowną modlitwę i pobłogosławił przyniesione przez wiernych bukiety
z kwiatów, ziół, kłosów zbóż, które zanosimy do domów z wiarą w ich niezwykłą leczniczą moc, ochronę przed złem.
Kończąc celebrację ks. Dziekan podziękował wiernym zgromadzonym w świątyni i tym, którzy uczestniczyli w Eucharystii za pośrednictwem bezpośredniej transmisji ( z kraju i zagranicy ) . Pozdrowił też pielgrzymów ze Środy Wlkp. którzy na rowerach przyjechali do naszego sanktuarium, by u stóp Matki Bożej Uzdrowienia Chorych dziękować i prosić o szczęśliwe rozwiązanie dla swej córki. Zawierzano wszystkie matki w stanie błogosławionym, oczekujące potomstwa. Pobłogosławiono też dwuletnią Maję Wrzeszcz z okazji jej urodzin. Piękny akt zawierzenia się Maryi, oddania pod Jej opiekę.
W obliczu trwającej pandemii jakże wymowne jest kończenie każdej liturgii śpiewem suplikacji. Uroczysty nastrój tej Uroczystości tworzyły piękne bukiety kwiatów zdobiące świątynię i te małe bukieciki przyniesione przez wiernych, a trzymane w dłoniach przez ministrantów. To świadectwo naszej wiary, a także przywiązania do tradycji.

arrow_upward