Pielgrzymka

I do serca Swego prowadź…
Wakacje to nie tylko czas wypoczynku, ale i pielgrzymowania. W tradycyjnej formie po przerwie związanej z pandemią koronawirusa już po raz 88 na Jasną Górę podążała Poznańska Piesza Pielgrzymka. W tym grupa 20, która 5 lipca wyruszyła z grodziskiej fary. Jej przewodnikiem był ks. Tadeusz Baranowski. Przed pątnikami - dziesięć dni wędrówki i do pokonania ponad 300 km.

W piątek 8 lipca, 45 osobowa pielgrzymów, ok godz. 17:30, witana głosem dzwonu z kościelnej wieży, przybyła do smolickiego sanktuarium. W progach świątyni (w zastępstwie ks. Proboszcza) pozdrowił ich ks. prałat Stefan Komorowski, dawny kapelan wielkopolskich policjantów. Nawiązując do przypadającego tego dnia liturgicznego wspomnienia św. Jana z Dukli, przypomniał słowa Jana Pawła II, który, nawiedzając sanktuarium w Dukli, powiedział: „Bardzo chciałem tu przybyć, aby w ciszy klasztoru wsłuchać się w głos jego serca i wspólnie z wami wgłębić się w tajemnicę jego życia i świętości. A było to życie całkowicie oddane Bogu”. Parafrazując te słowa, mówił, że i pątnicy przybyli do tego miejsca, by wsłuchać się w głos Jezusa i Jego Matki, bo Ona tu jest żeby nas przytulić do swego serca, bo Ona powiedziała: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie…” Powiedzcie o ludzkim cierpieniu, troskach, bo w Niej i przy Niej znajdziecie ukojenie. „Ja, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem obraz smolicki, zakochałem się w Maryi” – mówił ks. Prałat. Tu pobłogosławił ich i poświecił wodą, życząc, by przeżyli tu piękne chwile. Pielgrzymi weszli do świątyni, gdzie po odsłonięciu cudownego obrazu, trwali na indywidulanej modlitwie, by później udać się na miejsce wypoczynku. Parafianie otwarli przed nimi nie tylko drzwi swoich domów, ale i swoje serca…

O godz. 20:00 pielgrzymi spotkali się na nabożeństwie, na modlitewnym czuwaniu przed obrazem Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. To Jej oddali swoje życie, złożyli prośby i dziękczynienia w różnych intencjach, by zawierzyć to, co potrzebuje uzdrowienia. Nabożeństwo zakończyło indywidulane błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i Apel Jasnogórski.

W sobotni ranek o godz. 5:30 po krótkiej modlitwie u stóp Maryi pątnicy, żegnani dźwiękiem dzwonu, ze śpiewem na ustach ruszyli w dalszą drogę do Baszkowa, gdzie uczestniczyli w porannej Mszy św., a potem dalej do … Częstochowy.

Trasa: Grodzisk Wlkp. – Bonikowo – Krzywiń – Żychlewo – Smolice – Odolanów Fara – Marcinki/Mąkoszyce – Łęka Opatowska – Wróblew/Komorniki – Kuźniczka – Grodzisko – Częstochowa

 

arrow_upward