Bogaty jest Bóg w miłosierdziu ...

 

 

 

402wsp000 01 bigBogaty jest Bóg w miłosierdziu ...

         Święto Miłosierdzia, obchodzone  w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, ustanowił  dla całego Kościoła papież Jan Paweł II w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 r. Inspiracją dla jego ustanowienia było pragnienie Jezusa, które światu przekazała Siostra Faustyna.

         To Święto obchodzone w naszym sanktuarium 28 kwietnia 2019 r. miało wyjątkowy charakter. Jak w każdą niedzielę do południa odprawiono Msze św. o godz. 8:00 i 10:30, a po południu od godz. 14:30 u stóp ołtarza z obrazem Jezusa Miłosiernego w otoczeniu relikwiarzy świętych i błogosławionych wystawiono monstrancję z Najświętszym Sakramentem do indywidualnej adoracji. W tym czasie odmówiono także różaniec i akt zawierzenia się Matce Bożej.

         O godz. 15:00, godzinie Bożego Miłosierdzia, pod przewodnictwem ks. kan. dr. Błażeja Dojasa, rozpoczęło się nabożeństwo dziękczynne. Najpierw odśpiewano hymn eucharystyczny „Przed tak wielkim Sakramentem...” po czym ks. dr Błażej Dojas odczytał fragment z Dzienniczka św. s. Faustyny Kowalskiej - Akt ofiarowania. Bardzo wymownie zabrzmiały słowa: „Prowadź mnie, o Boże, drogami, jakimi Ci się podoba; zaufałam całkowicie woli Twojej, która jest dla mnie miłością i miłosierdziem samym”. I wreszcie słowa - dowód wielkiego zawierzenia, oddania się Bogu Miłosiernemu: „Bądź błogosławiony...”.

         Następnie  odmówiono, wyśpiewano Koronkę do Miłosierdzia Bożego, wyjątkową modlitwę, którą sam Chrystus przekazał św. s. Faustynie.

         Tę część obchodów tzw. Białej Niedzieli zakończyły:  modlitwa i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, po czym rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, która pozwalała licznie zgromadzonym wiernym „zanurzyć się” w Bożym sercu pełnym miłosierdzia...   A że w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przypada też Święto Patronalne Caritas, była to też szczególna okazja, by podziękować Bogu za parafialną Caritas, za wszystkich, którzy na różne sposoby pielęgnują i praktykują wyobraźnię miłosierdzia, bo jak powiedział Chrystus: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. 

         Uroczystej celebracji towarzyszył i tworzył nastrój: zapach kadzidła i śpiew okolicznościowych pieśni, prowadzony przez organistkę, p  Katarzynę Chmielarczyk, a zakończyło ją uroczyste błogosławieństwo kończące Oktwę Wielkanocną.  

         „Człowiek jest powołany do tego, by naśladować doskonałość Boga, Jego miłosierdzie, dlatego w dzisiejszą niedzielę pełni wiary, czci i miłości zginamy przed nim kolana i żarliwie wołamy: Jezu, ufam Tobie”!

 

arrow_upward