Ze Smolic do Paryża...

Niedzielna suma w liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny 21 lipca 2018 r. celebrowana przez ks. dr. Błażeja Dojasa, miała wyjątkowy charakter. Gościliśmy w parafii ks. Jarosława Kocha - socjusza z Nowicjatu Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, który przez cztery lata odbywał tu wakacyjne praktyki i poprowadził w roku 2012, pierwsze półkolonie przy sanktuarium. To także tu odprawił swoją Mszę św. prymicyjną. Dziś przyjechał, by się pożegnać, bowiem jako kapłan z 3 letnim stażem został najmłodszym proboszczem. Posłuszny decyzji przełożonych przyjął posługę proboszcza w parafii w Paryżu.

            To on odczytał Ewangelię św. Marka o dobrym pasterzu i wygłosił  homilię. Rozpoczynając od opowieści - bajki o jaskini i słońcu, zachęcał do tego, by zaprosić do swego życia ŚWIATŁO, by dać się poprowadzić Jezusowi. Nawiązując do odczytanej wcześniej Ewangelii, mówił, że Jezus jako dobry pasterz lituje się nad nami, wzrusza, kiedy błądzimy, troszczy się o nas i tak, jak do Apostołów mówi : Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco. (...)Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać o wielu sprawach.». Jezus każdemu z nas okazał wielką miłość, miłość bez granic, oddał za nas życie, aby nas pojednać z Bogiem. Dajmy się Mu prowadzić, zaufajmy dobremu pasterzowi. On chce nas zaprowadzić na  zielone pastwiska, prowadzić nad wody, gdzie możemy odpocząć, orzeźwić nasze  dusze. To On wiedzie nas po właściwych ścieżkach przez wzgląd na swoją chwałę... Tu ks. Jarosław dał świadectwo wielkiego oddania, zaufania, oddania się  dobremu pasterzowi, mówiąc o swoich osobistych doświadczeniach, małżeństwie oczekującym  narodzin dziecka.


            Ks. Błażej żegnając kapłana podkreślał, że bardzo wymowna jest dzisiejsza Ewangelia, mądrość przełożonych wskazała na ks. Jarka, czyniąc Go proboszczem we Francji, bardzo zlaicyzowanym kraju. "Bądź dla nich dobrym pasterzem". Na nową placówkę zabierze Matkę Bożą Uzdrowienia Chorych, Tę, której się zawierzył, u stóp której modlił się. "Niech Ona Cię wspiera, pomaga" - mówił ks. Kustosz, życząc w imieniu wszystkich parafian radości, szczęścia, powodzenia, a także kontynuowania rozpoczętych studiów doktoranckich w Warszawie, a tu wSmolicach zawsze będzie witany z radością....

 

 

 

arrow_upward