Historyczne wydarzenia i ... wieża odzyska dawny blask - GALERIA ZDJĘĆ

Historyczne wydarzenia i ... wieża odzyska dawny blask

                Dnia 2 lipca rozpoczęły się prace przygotowawcze do remontu głównej wieży kościoła - sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach. Wykonawcą robót jest firma "Dekodach" Sp.j. Kaczmarek i Lis ze Starego Miasta. Kosztorys opiewa na kwotę blisko pół miliona złotych.

                Prace rozpoczęto w poniedziałek na parkingu i dziedzińcu kościelnym, gdzie położono betonowe płyty umożliwiające wjazd ciężkiego sprzętu. We wtorek prowadzono czynności przygotowawcze bezpośrednio na wieży. Wczesny środowy ranek rozpoczęto od odsłonięcia cudownego obrazu Matki Bożej  i chwili cichej modlitwy, zawierzenia Jej wszystkich prac i wykonawców. Bowiem już od godz. 6,00 rano instalowano ogromny dźwig, dzięki któremu zdjęto kopułę z wieży. Było to przedsięwzięcie niezwykle trudne pod względem technicznym z uwagi na wysokość wieży ( 46 m w tym 16 m - sama kopuła ), ciężar kopuły ( 21,8 t) i lekko wiejący wiatr, a każdy nawet najmniejszy podmuch napinał, przesuwał liny mocujące. Podjęto dwie próby zdjęcia kopuły. Ostatecznie ok. godz. 14,00 nastąpił punkt   kulminacyjny - w ciągu zaledwie kilkunastu minut kopuła została zdjęta i spoczęła na dziedzińcu kościelnym. Zgodnie z wielowiekową polską tradycją tak i teraz temu wielkiemu wydarzeniu towarzyszył głos dzwonu ... Ok. godz. 16.50 pozostałą część wieży przykryto, zabezpieczono specjalnie przygotowaną "pokrywą", chroniącą przed deszczem.  Teraz rozpoczynają się prace renowacyjne konstrukcji drewnianej i pokrycie kopuły blachą miedzianą. Prace te prowadzone są na dziedzińcu przykościelnym. Termin wykonania prac wyznaczono na październik 2018 r.

                Już od wczesnych godzin rannych pracom przyglądali się licznie zgromadzeni parafianie,
a także mijający to miejsce podróżni.... Chyba wszystkim udzielał się nastrój podniecenia,   towarzyszyły uczucia zainteresowania, ciekawości, niepokoju, ale i podziwu dla pracujących robotników. Tu należą się  wielkie gratulacje, wyrazy uznania i szacunku dla niezwykłego profesjonalizmu wykonawców robót, którzy z prawdziwie zegarmistrzowską precyzją dokonali tego niezwykłego, historycznego przedsięwzięcia, wymagającego nie tylko wykonania określonych prac, ale i zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i obiektu. Nic więc dziwnego, że nagrodzono wszystkich gromkimi brawami....

                Bogu niech będą dzięki! Maryjo, Pani Smolicka, miej w opiece wykonawców prac !

GALERIA 1 (Przygotowania do ściągnięcia kopuły)
GALERIA 2 (Przygotowania do ściągnięcia kopuły)
GALERIA 3 (Ściąganie kopuły cz.1)
GALERIA 4 (Ściąganie kopuły cz.2)
GALERIA 5 (Ściąganie kopuły cz.3)

36563467 1929261690446708 3545009776406560768 n

arrow_upward