Akt zawierzenia parafii św. Józefowi

 

            W niedzielę 18. marca 2018 r. w ramach obchodów 1050-lecia ustanowienia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich, J.E. Abp Stanisław Gądecki metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, celebrując uroczystą Mszę św. odprawianą w Sanktuarium Świętego Józefa, kościele karmelitów bosych w Poznaniu - najstarszej w Polsce świątyni pod wezwaniem tego świętego, dokonał aktu zawierzenia archidiecezji poznańskiej patronowi Kościoła – św. Józefowi.

            W modlitwie uwielbienia i wdzięczności podziękowano za dotychczasową opiekę św. Józefa oraz powierzano Jego orędownictwu archidiecezję, jej teraźniejszość i przyszłość. Opiece patronowi Kościoła zawierzono także m.in. rodziny, a także ludzi starszych, cierpiących,  poszukujących pracy...

            Modlitwa zawierzenia została powtórzona we wszystkich parafiach archidiecezji w poniedziałek 19. marca, w uroczystość św. Józefa.

            Tego dnia o godz. 17,00 ks. Kustosz dr Błażej Dojas odprawił w naszym sanktuarium uroczystą Mszę św. W homilii ukazał św. Józefa nie tylko jako oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Jezusa, ale męża cnót wszelkich: posłuszeństwa Bogu, wiary, pracowitości, czystości, pięknej miłości, wierności, skromności, opanowania, roztropności... Jako głowa Świętej Rodziny z Nazaretu został przez Boga obdarzony wyjątkową łaską i zaufaniem. Bóg wybrał Józefa na małżonka Maryi właśnie po to, by zapewnić Jezusowi ojcowską opieką. Jest on wzorem męstwa i wzorem ojcostwa.  Św. Józef brał żywy udział w radości i smutku Najświętszej Panny, on troszczył się o dobro doczesne Jezusa, on też i we wieczności jest przy boku Tego, którego na ziemi był Opiekunem i żywicielem... Jest postacią wyjątkową godną kultu i naśladowania. Ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej szczęśliwej śmierci.

            Tu ks. Celebrans przywołał też postać św.  Józefa Moscatiego, kanonizowanego w 1987 r. przez Jana Pawła II - lekarza, który ukochał Jezusa i Jego naśladował. Lekarza o wielkim sercu, lekarza ubogich, lekarza dusz i ciał ludzkich, jak go nazywano...

            Tym wielkim świętym ks. Kustosz zawierzył całą wspólnotę parafialną, wspólnotę sanktuaryjną, wszystkich chorych, a także architektów, projektantów, darczyńców i dobrodziejów, którzy podejmą pracę, by to szczególne miejsce mogło jeszcze bardziej służyć potrzebującym.

            Na  zakończenie uroczystej celebracji przy płaskorzeźbie przedstawiającej św. Józefa odmówiono litanię do patrona dnia dzisiejszego, a ks. Proboszcz odczytał akt zawierzenia parafii św. Józefowi.

            Tego dnia modlono się także za solenizantów, w tym: p. sołtysa Józefa Ratajczaka i prezesa Bractwa Ministranckiego - p. Józefa Winnego, którzy swoją pracą w sposób szczególny służą społeczności smolickiej, parafialnej, oraz za Matki Różańcowe skupione w 7. Róży Niewiast, którym patronuje św. Józef.

 

            Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła organistka p. Dorota Niestrawska, a pod jej kierunkiem wierni wyśpiewali pieśni błagalne do św. Józefa :

" Józefie święty, patronie,

ku prośbom naszym się skłoń.

Do Ciebie wznosimy dłonie,

opieką swoją nas chroń ..."

  

arrow_upward