Wspomnienie Św. Błażeja - GALERIA ZDJĘĆ

GALERIA ZDJĘĆ 1
GALERIA ZDJĘĆ 2

Od wieków św. Błażej, biskup i męczennik - jeden z grona Czternastu Wspomożycieli - cieszy się zasłużoną sławą patrona od chorób gardła, zębów i krwotoków. Dolegliwości te leczono za pomocą swoistej inhalacji dymem płonących świeczek woskowych, poświęconych w kościele w dniu jego wspomnienia. Św. Błażej był biskupem Sebasty w Anatolii i w okrutny sposób został zamordowany za wiarę ok. 316 r. za panowania cesarza Licyniusza.       

            W każdą pierwszą sobotę miesiąca na porannej, uroczystej  Mszy św. spotykają się  Matki Różańcowe oraz Podwórkowe Kółko Różańcowe Dzieci, skupione w  duszpasterstwie naszej parafii. Kobiety tworzą 11 róż Żywego Różańca. Jest to swoiste spotkanie formacyjne. Wszystkie członkinie każdego dnia odmawiają dziesiątkę różańca. Modlitwa ta -  głęboka i szczera, po Eucharystii jest najważniejsza...

            Lutowe spotkanie było wyjątkowe, bo patronował mu św. Błażej, w tradycji Kościoła, orędownik i opiekun wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła. Za jego wstawiennictwem prosimy Boga o zdrowie gardła i o łaskę dobrego korzystania z daru mowy.

            Imię tego świętego nosi  Kustosz smolickiego sanktuarium ks. kanonik dr Błażej Dojas.  Była to więc szczególna okazja, by nie tylko otoczyć swojego Kapłana  modlitewną pamięcią, ale i złożyć życzenia imieninowe. W imieniu  parafialnej rodziny i wszystkich grup duszpasterskich życzenia złożyła nadzolatorka p. Urszula Szpak. Z bukietami kwiatów i płynącymi z serca słowami pośpieszyli też: Dzieci, Dyrektor i Nauczyciele, Dzieci z Podwórkowego Kółka Różańcowego, Schola Dziecięca, Ministranci... Licznie zgromadzeni w świątyni wierni wyśpiewali piękne chóralne życzenia.

            Po uroczystej liturgii miał miejsce  szczególny obrzęd. Ks. Kustosz udzielił specjalnego błogosławieństwa, po czym zapalił dwie skrzyżowane świece, pobłogosławił je, mówiąc: "....Prośmy Boga, który jest źródłem życia, o zdrowie gardła i o właściwe korzystanie z daru mowy, abyśmy go umieli używać na chwałę Bożą i pożytek ludzi..."

            Wierni podchodzili do stopni ołtarza. Kapłan skrzyżowanymi świecami, dotykał ich gardeł, udzielał błogosławieństwa, mówiąc: "Za wstawiennictwem świętego Błażeja, biskupa i męczennika, niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen".

            Uczestnicząc w takich uroczystościach  uświadamiamy sobie moc wiary, to ona decyduje o skuteczności sakramentaliów, bo nie ma żadnej magii w tym obrzędzie, bo to nie dotyk ma moc uzdrawiania. Jest on  zewnętrznym znakiem naszej wewnętrznej ufności we wstawiennictwo św. Błażeja i Boże miłosierdzie... 


Drogi Księże, z okazji imienin pragniemy
złożyć bardzo serdeczne życzenia obfitych Bożych łask
oraz samych radosnych chwil!
Niech Duch Święty opromienia swym światłem
każdy dzień Twojej kapłańskiej posługi,
Jezus niech zawsze będzie Twoim Przyjacielem,
a Maryja, Matka Smolicka niech przygarnia Cię do swego serca.

życzą Parafianie 

arrow_upward