4 maja - wspomnienie Św. Floriana

florian3

"Święty Florianie
- broń nas i strzeż od ognia nieszczęsnego i piekielnego,
rozpal ogień miłości i dobroci
przez Chrystusa Pana Naszego. Amen."

Urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer  ( Dolna Austria). Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego– Dioklecjana (284-305). W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Górnej Austrii, w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorch). Tradycyjnie przypisywano mu obok funkcji wojskowych dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody. 

W dzielnicy Krakowa – Kleparz, znajduje się kościół pw. św. Floriana, fundacji biskupa krakowskiego Gedki, gdzie według legendy zatrzymały się konie wiozące relikwie świętego na Wawel. Konie tak długo nie chciały się ruszyć z miejsca, aż zadecydowano o wybudowaniu świątyni. Obecnie relikwie Świętego Floriana znajdują się na Wawelu, w Bazylice św. Floriana w Krakowie oraz w Chorzowie.

W tym roku Jubilusz 80 lecia obchodzi nasza Ochotnicza Straż Pożarna w Smolicach. Wszystkim Strażakom i ich rodzinom życzymy
opieki Matki Bożej Smolickiej, błogosławieństwa Bożego, szczęśliwych powrótów do domu z akcji. Niech Św. Florian nad Wami czuwa. Jednocześnie dziękujemy za Waszą ratowniczą działalność, bezinteresowną służbę i pomoc drugiemu człowiekowi. Niech Wam Pan Bóg błogosławi!

 

arrow_upward