Zapalmy świece - GALERIA ZDJĘĆ

Zapalmy świece 

            Druga niedziela grudnia - Ogólnoświatowy Dzień Palenia Świec, to jedyny taki dzień, który jednoczy wszystkich rodziców po starcie dziecka na całej kuli ziemskiej.

            Tego dnia na całym świecie, kolejno, godzina po godzinie, w każdej strefie czasowej, o godz. 19,00, zapłonęły świece na znak pamięci o wszystkich zmarłych dzieciach, bez względu na ich wiek i okoliczności śmierci.

            10 grudnia br. o godz. 18.00 po raz pierwszy w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach pod przewodnictwem ks. dra Błażeja Dojasa, kustosza sanktuarium
w asyście ks. kan. Henryka Szwarca z Pępowa i ojca rekolekcjonisty ks. dra Rafała  Białka -   dyrektora Domu Księży Seniorów w Gnieźnie i wicedyrektora Caritas Gnieźnieńskiej, została odprawiona Msza św. koncelebrowana w intencji rodzin i ich zmarłych dzieci. Ta wyjątkowa Eucharystia zgromadziła wielu wiernych, zarówno z parafii, jak i okolicznych miejscowości. Na początku tej świętej liturgii odczytano imiona i nazwiska zmarłych... Było ich 41. U wejścia do  prezbiterium przygotowano specjalny podest okryty fioletowym suknem, na którym przypięto fotografie zmarłych, oświetlane migotliwym płomieniem świec, ozdobione bukietem białych róż.

            W homilii Ojciec Rekolekcjonista nawiązał do czasu adwentu. Mówił, że dziś modlimy się za dzieci, które, tak zwyczajnie po ludzku, zbyt szybko odeszły ... Jesteśmy tu, bo kochamy, tęsknimy, odczuwamy ból, pustkę. Czasem towarzyszy nam bunt, pytamy: dlaczego? Czego chciałeś nauczyć mnie Boże, co chciałeś mi powiedzieć? No, bo co powiedzieć człowiekowi, który cierpi?  Każde słowo wydaje się banałem. Tam, gdzie brakuje sił, potrzebne jest doświadczenie miłości. Tu ks. Rafał przywołał fragment Hymnu do Miłości św. Pawła - wiara, nadzieja, miłość - te nie umierają nawet dla tych, którzy odeszli. Znajdą ukojenie w Bogu, jeśli pozwolimy Mu znaleźć siebie.

            Stojąc tu, u stóp Matki Bożej przeżywamy naszą swoistą drogę krzyżową. To Ona patrzyła na śmierć swojego Syna, jako jedna nie straciła nadziei i wiary, że Pan Bóg ma w tym plan, nawet jeśli on mnie przerasta i przeraża. Mogę się buntować, ale mogę też powiedzieć za św. Faustyną: "Jezu, ufam Tobie"...Daj siłę i światło, byśmy umieli Cię kochać na naszej drodze cierpienia....

             Kończąc Eucharystię ks. Celebrans dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości, kapłanom, którzy są z nami w radościach i smutkach, ale przede wszystkim Rodzicom zmarłych dzieci w tym śp. Olgi Pospiech i śp. Maksymiliana Kempy, którzy byli inicjatorami, "dali iskrę", byśmy mogli się tu znaleźć z tymi, którzy płaczą i tęsknią, by ich wspomóc. Ks. Kustosz wspomniał też zmarłego we wrześniu ks. Marka Pawlaka, który uczestniczył w przygotowaniach do tej uroczystości i 20 września na probostwie w obecności Mam, wspomnianych wcześniej dzieci, odprawił swoją ostatnią Mszę św. - w ich intencji, a w nich za wszystkich obecnych tu i teraz. W ten sposób rozpoczął spotkanie, które właśnie się dopełniło ...
            Wspomniał też piosenkarkę Eleni, która także straciła córkę, a jej postawa pozwala widzieć głębiej. Nie znamy planów Boga, a współpracując z Jego wolą można znaleźć spokój ... Ks. dr Błażej Dojas zapowiedział też kontynuację spotkań.

            Po błogosławieństwie, kończącym tę świętą liturgię, o godz. 19,00, wierni udali się pod krzyż misyjny stojący przy sanktuarium, gdzie złożyli zapalone znicze, lampiony, małe światełka, symbol pamięci i trwali tam w skupieniu i cichej indywidualnej modlitwie, bo jak ktoś pięknie powiedział: " Gdy ziemia traci dziecko, niebo zyskuje anioła ..."

            Niezwykły czas modlitewnego skupienia, zamyślenia i jedności. I choć na wielu twarzach malował się smutek, przygnębienie, czuło się też niezwykłą więź, że obok jest ktoś, kto mnie rozumie, wspiera, czuje to samo i nadzieja, że w swoimi bólu i tęsknocie nie zostajemy sami... 

            Dziękujemy wszystkim, którzy uczcili pamięć zmarłych dzieci i solidaryzowali się z ich rodzicami i bliskimi.

 GALERIA ZDJĘĆ


arrow_upward