Koncert Kolęd i Pastorałek w Sanktuarium

Kolędy i zwyczaj kolędowania to głęboko zakorzeniona, uświęcona przez wieki  polska tradycja. Pieśni bożonarodzeniowe „przywędrowały" do Polski z Zachodu, wraz z powstawaniem nowych klasztorów i przybyciem do nas mnichów, zwłaszcza franciszkanów, ale także włoskich benedyktynów. Chyba żaden inny kraj na świecie nie może pochwalić się takim zbiorem, jak Polska - niemal dwieście kolęd i czterysta pastorałek... Większość z nich to dzieła anonimowe, ale autorzy niektórych są doskonale znani. Są wśród nich Piotr Skarga, Andrzej Morsztyn, Teofil Lenartowicz czy Franciszek Karpiński...

         Wierni tradycji kolędowania serdecznie zapraszamy do Sanktuarium w Smolicach w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, tj. 26 grudnia br.
o godz. 15,00 na coroczny Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu chóru parafialnego, scholi dziecięco - młodzieżowej i muzyków, którzy wystąpią pod batutą ks. dziekana dr. Błażeja Dojasa.

         6 stycznia 2017 r. o godz. 15.00 w święto Objawienia Pańskiego  kolędować będziemy z  Orkiestrą Dętą OSP w Kobylinie, którą poprowadzi kapelmistrz mgr Łukasz Maćkowiak.

         Czeka nas niezwykłe bogactwo przeżyć duchowych i artystycznych. Zapraszamy do Smolic i zachęcamy do wspólnego kolędowania. Życzmy sobie, żeby ta piękna tradycja nigdy, przenigdy nie zaginęła.

         A zatem :
                     (...) „Hej, kolędo, leć!
                            Hej, kolędo, leć!
                            Leć nad światem ośnieżonym,
                            Syp iskrami z gwiazd.

                            Hej, kolędo, leć!
                            Hej, kolędo, leć!
                            Obudź serca, otwórz domy,
                            Popatrz ludziom w twarz...”

 

arrow_upward