„Leć kolędo, leć...” - chóralne śpiewanie

         „Leć kolędo, leć...” - chóralne śpiewanie

         W niedzielne popołudnie 14 stycznia o godz. 15,00, na zaproszenie ks. kanonika dr. Błażeja Dojasa i Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Zabytkowego Zespołu Kościelnego,
w smolickim sanktuarium wystąpił z koncertem Liturgiczny Zespół Śpiewaczy im. ks. Gieburowskiego, działający od ponad 120 lat przy parafii św. Mikołaja w Krobi. Opiekę nad nim sprawują kolejni urzędujący proboszczowie, a od ponad 50 lat jego dyrygentem jest p. Czesław Piotrowiak.

         Jak mówiła prezes chóru p. Marta Kwiatkowska, czterogłosowy chór mieszany posiada w swoim repertuarze  pieśni kościelne, związane z kalendarzem roku liturgicznego, a także - okolicznościowe, patriotyczne, ludowe...
         Chór nie tylko uczestniczy w życiu parafii, śpiewając podczas niedzielnych Mszy św. ale uświetnia swym śpiewem uroczystości religijne, patriotyczne i okolicznościowe oraz bierze udział w różnych koncertach.

         Podczas występu u stóp Matki Bożej Uzdrowienia Chorych czterdziestoosobowy zespół  chóralny wykonał kolędy i pastorałki, pieśni których treść "opowiadała" historię narodzenia  Bożej Dzieciny. Koncert pokazał kunszt muzyczny śpiewaków oraz bogactwo i różnorodność melodyczną i tematyczną polskich i światowych kolęd.

         Zebrani w świątyni wierni usłyszeli: "Noc pastuszków" w opracowaniu ks. Jacka Kochańskiego, starą francuską kolędę "Nad Betlejem w ciemną noc", amerykańską kolędę Johna Petersona - "Krętą drogą naprzód" w polskim opracowaniu St. Głowackiego, dalej utwór "Stajenka cicha" w opracowaniu ks. Michała Winiarza, "Za gwiazdą" ze słowami St. Młodożeńca i muzyką J. Maklakiewicza oraz "Sen Dzieciątka Jezus" w opracowaniu Romana Dwornika wykonała solo p. Jolanta Musielska.

         W dalszej części koncertu wykonano kolędę "Anioł Pański" oraz utwór "Gwiazdka" w opracowaniu Karola Prosnaka z partiami solowymi wyśpiewanymi przez p. Jolantę Musielską ( sopran ) i p. Sylwię Żelichowską ( alt ) - dedykowany ks. Kustoszowi z okazji otrzymania godności kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Lesznie.

         Pięknie zabrzmiały: "Kołysanka NMP", "Każdy dom świętości pełny" ( stara amerykańska kolęda w tłumaczeniu M. Tomaszewskiej ), czy "Mały Jezus" i kolęda "Dziecino Słodka czemu drżysz". Nie zbrakło też "Kolędy śpiewki" opartej na motywach pieśni góralskich.

         Artystom akompaniowali: p. Małgorzata Kasprzak i Czesław Piotrowiak, maestro -dyrygent chóru.

         Kolęda "Narodził się Jezus Chrystus" kończyła koncert i była podziękowaniem za możliwość występu u Smolickiej Pani. Koncert dostarczył wiernym wielu artystycznych wrażeń. Wykonywane pieśni tworzyły niepowtarzalny, magiczny klimat. Oczami wyobraźni wszyscy przenieśli się do Betlejem, by na nowo przeżywać cud...
         Piękne kolędy, czyste głosy i niezwykła harmonia dźwięków sprawiły, że nikt nie czuł ani upływającego czasu, ani styczniowego chłodu. Gromkimi brawami podziękowano artystom  za to, że muzyką, śpiewem poprowadzili każdego do Bożej Dzieciny, do Boga Miłosiernego, a także  do  "naszego" Betlejem...

         

arrow_upward