"Wy jesteście perłą kościoła" - GALERIA ZDJĘĆ

Piątek

Galeria zdjęć cz.1 - Msza św. w intencji chorych
Galeria zdjęć cz.2 - Msza św. w intencji chorych
Galeria zdjęć cz.3 - Msza św. w intencji chorych
Galeria zdjęć cz.4 - Msza św. w intencji Służby Zdrowia
Galeria zdjęć cz.5 - Msza św. w intencji Służby Zdrowia
Galeria zdjęć cz.6 - Msza św. w intencji Służby Zdrowia

Piątek to dzień modlitw w intencji Chorych, Cierpiących, Samotnych, za Służbę Zdrowia i Caritas. Już  od rana kapłani odwiedzili z Najświętszym Sakramentem tych chorych, którzy nie mogli przybyć do kościoła .

            O godz. 11.15 została odprawiona Droga Krzyżowa. Czas niezwykłej refleksji nad sensem cierpienia, naszym stosunkiem do ludzi chorych, cierpiących. Rozważaniom treści poszczególnych stacji towarzyszył prosty, symboliczny drewniany krzyż z  relikwiami św. Jana Pawła II.

Ścieżkami na "naszą" Golgotę prowadził kapłan - ks. Kan. Adam Gmerek z Sycowa , a jego słowa głęboko zapadały w serce : " Łatwo wierzyć, kiedy jest się zdrowym. (....) Nie mówmy, że ktoś przegrał walkę z chorobą, on wygrał walkę o zbawienie".

            O godz. 12,00 J.E. Ks. Biskup Stanisław Napierała w asyście ks. kan. Jerzego Szczepaniaka i  ks. kan. Adam Wawro egzorcysty z diec. kaliskiej, Ks. Kan. Jana Ratajczaka, Ks. Kan. Gabriela Kozikowskiego z Gnieznai Ks. Kan. Błażeja Dojasa - odprawił Mszę św. w intencji Chorych. Po odsłonięciu cudownego wizerunku Matki Bożej Uzdrowienia Chorych ks. dr Błażej Dojas powitał Ks. Biskupa i wszystkich uczestników liturgii. Mówił, że pierwszy piątek miesiąca to dzień, w którym w sposób szczególny objawia się miłość Boga, a towarzyszy nam krzyż. W nim zobaczymy miłość i cierpienie.  Ludzie cierpienia są perłą Kościoła. Tak nazywał ich Jan Paweł II. Prośmy, by Bóg umacniał nas pod naszym krzyżem, dziękując, że wybiera nas do tej szczególnej misji.

            W homilii Ks. Bp Napierała mówił, że cierpienie, choroba wpisane są w nasze życie. Człowiek szuka pomocy. Ludzie wierzący udają się po pomoc do Jezusa, bo on w swej działalności często był wśród chorych i uzdrawiał. "Gdybym się choć Jego płaszcza dotknęła, będę zdrowa" z ewangelii. Tak było dawniej i tak jest dziś ...

            Kiedy wchodzimy do tej świątyni, mówił dalej Ks. Biskup, nasz wzrok pada na obraz Pana Jezusa, na Jego Najświętsze Serce. W pewnej chwili – po odsłonięciu obrazu Matki Bożej - Pan Jezus ustąpił miejsca swej Matce, tu w znaku Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Ten symboliczny obraz wyraża prawdę o Jezusie, który posługuje się Maryją. To On dał nam Ją za Matkę, byśmy chwycili Ją za rękę i szli z Nią przez życie. Nasza droga do Nieba jest z Maryją i przez Maryję. To Ona prowadzi nas do Syna i mówi Mu o naszych potrzebach, tak jak kiedyś w Kanie Galilejskiej...

            I choć czasem rodzi się w nas zwątpienie : "Tyle razy prosiliśmy i nic!" , to Matka Boża zawsze jest z nami, nigdy nie zostawia nas samymi. Czasem trzeba  inaczej spojrzeć na chorobę, ma ona moc zbawczą, aby dzięki nam ktoś mógł się nawrócić, zbawić ...

            "Życie jest piękne, cieszmy się życiem..." - mówił J.E. Ks. Bp Napierała, bo w nas jest wiara. Wyjdziemy stąd z nadzieją, podniesieni na duchu. Śmierć kładzie kres istnieniu na ziemi, przejdziemy do życia, którym żyje Bóg, do pełnego życia...

            Kończąc homilię Ks. Biskup Stanisław zwrócił uwagę na Sakrament Chorych, w którym kapłan działa w imieniu Boga, podnosząc chorych w nadziei. "Przyjmijmy go z wiarą" - zakończył.
Po czym kapłani udzielili chorym Sakramentu Namaszczenia Chorych.

            Na zakończenie Eucharystii wszyscy zgromadzeni uczcili relikwie św. Peregryna, patrona ludzi chorych na nowotwory.

            Wyrazem wdzięczności za sprawowaną Eucharystię, głoszone słowo Boże, błogosławieństwo, był bukiet róż wręczony J.E. Ks. Bp. Stanisławowi Napierale. Dostojny Gość podkreślał, że i On przybył do smolickiego sanktuarium jako pielgrzym, doświadczając tu wielu łask. Kończąc, powtórzył: "Cieszmy się życiem. Nie wiemy, kiedy będzie śmierć, musimy przez nią przejść i wiedzmy, że po tamtej stronie jest Matka, która nas przyjmie, pokaże swemu Synowi i ... rozpocznie się NIEBO!!!

 

            Zwieńczeniem piątkowych uroczystości była wieczorna Msza św. sprawowana w intencji Pracowników Służby Zdrowia - lekarzy, pielęgniarek, pielęgniarzy, ratowników medycznych i wolontariuszy domowych oraz aptekarzy, a więc wszystkich tych, którzy służą chorym, niosą ulgęw cierpieniu. Mszę św. celebrował i homilię wygłosił  ks. mgr Artur Kułton, były kapelan szpitala w Ostrowie Wlkp. ( poprzednio kapelan szpitala wojewódzkiego w Kaliszu ). Dzięki niemu uczestnicy zgromadzenia mogli na zakończenie liturgii uczcić relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, świeckiej pielęgniarki, patronki świata medycznego.

arrow_upward