Triduum Paschalne - GALERIA ZDJĘĆ

Triduum2

Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień, przed nami Triduum Paschalne - Święte trzy dni (łac: triduum) przed Wielkanocą.

GALERIA 1 (Wielki Piątek)

GALERIA 2 (Wigilia Paschalna)

GLAERIA 3 (Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego)

WIELKI CZWARTEK

W Wielki Czwartek wspominamy pamiątkę dnia, w którym “nasz Pan Jezus Chrystus, powierzył swoim uczniom odprawianie sakramentalnej ofiary Ciała i Krwi swojej” i ustanowił sakrament kapłaństwa Nowego Przymierza. Umywając zaś nogi swoim uczniom dał nam przykład prawdziwej miłości wypływającej z Eucharystii. Msza Św. w tym dniu o godz. 18.00. Po liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji, upamiętniającej pojmanie Jezusa. Adoracja do godziny 20.00.

WIELKI PIĄTEK

Treścią tego dnia jest Męka i Śmierć Chrystusa na krzyżu, przez którą dokonało się nasze zbawienie i odkupienie. W ten jedyny dzień całego roku, w Kościołach na całym świecie nie jest sprawowana Eucharystia. Kościół zostanie otwarty już o godzinie 8.00 i będzie otwarty dla prywatnej modlitwy przez cały dzień. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Droga Krzyżowa będzie w godzinie śmierci Pana Jezusa tj. o godz. 15.00. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00, i zakończy przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracją do godz. 20.00

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest dniem adoracji N. Sakramentu w grobie Pańskim. Kościół otwarty będzie godz. 8.00. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, obowiązuje, więc nadal cisza i zaduma nad śmiercią Pana Jezusa.


Świecenie potraw:

- Smolice o godz. 12.00, 12.30 i 13.00;
- Zdziętawy ogodz. 13.30;
- Raszewy o godz. 13.45;
- Pasierby o godz. 14.00.

Wigilia Paschalna jest szczytem całego roku liturgicznego, najważniejszą celebracją liturgiczną w całym Kościele. Jest to rzeczywiście noc Zmartwychwstania Chrystusa, noc zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Tą święta liturgią rozpoczniemy Okres Wielkanocny w Kościele, sprawowanie Zmartwychwstania Pańskiego, które jest „Uroczystością nad uroczystościami”.

Liturgia Paschalna rozpocznie się o godz. 21.00 na zewnątrz kościoła poświęceniem ognia i paschału, potem uroczysty egzultet, Liturgia Słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych (przynosimy świece) następnie Liturgia Eucharystyczna zakończona procesją Rezurekcyjną.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO I PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – Msze Św. o godz. 8.00 i 10.30

arrow_upward