I Krajowy Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich w Licheniubaner314-15 września przedstawiciele naszej parafialnej rady duszpasterskiej uczestniczyli w I Kongresie Rad Duszpasterskich w Licheniu. Hasłem Kongresu były słowa: „Współpracownicy Komunii Kościelnej”. Inicjatorem Kongresu był ks. abp Stanisław Gądecki, który w ramach episkopatu pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

W Kongresie brało udział ponad 1200 przedstawicieli Rad parafialnych z wielu diecezji. Naszą parafię i dekanat reprezentowali: Dorota Czwojdrak, Urszula Szpak, Elżbieta Sroczan  i Eugeniusz Sroczan. 

Kongres rozpoczęto wspólną Eucharystią, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Podczas Kongresu odbywały się konferencje oraz zajęcia w grupach tematycznych (martyria, liturgia i diakonia). W  świetle przedstawionych badań okazało się, że w 80 % parafii w Polsce zostały powołane rady parafialne i dotyczy to zarówno parafii wiejskich, jaki i miejskich. W Wielu parafiach funkcjonuje tylko jedna rada, która zajmuje się zarówno sprawami ekonomicznymi, jak i duszpasterskimi. Podczas konferencji pojawiła się propozycja zorganizowania warsztatów dla parafialnych rad duszpasterskich, z których będą mogły skorzystać działające w naszej diecezji rady.

Więcej informacji na temat kongresu i treści konferencji będzie można znaleźć na oficjalnej stronie kongresu: www.kongres-prd.pl

Kongres ukazał bogactwo działań i funkcjonowania rad duszpasterskich w parafiach w Polsce oraz zadania, które przed nimi stoją.

 

 

 

arrow_upward