Informacje z życia Parafii

TRIDUUM Paschalne - GALERIA ZDJĘĆ

GALERIA ZDJĘĆ - Wielki Czwartek
GALERIA ZDJĘĆ - Wielki Piątek (Droga Krzyżowa)
GALERIA ZDJĘĆ - Wielki Piątek (Nabożeństwo)
GALERIA ZDJĘĆ - Wielka Sobota cz1
GALERIA ZDJĘĆ - Wielka Sobota cz2
GALERIA ZDJĘC - Zmartwychwstanie Pańskie

 

Triduum Paschalne to nazwa uroczystości obchodzonych w Kościele katolickim, a poprzedzających Niedzielę Wielkanocną. W smolickim Sanktuarium miały one szczególną oprawę.

                Wielki Czwartek to dzień dziękczynienia za ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Przed południem o godz. 10,00 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu odprawiona została msza św. Krzyżma z udziałem ks. Proboszcza. Koncelebrze kapłanów archidiecezji poznańskiej przewodniczył Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki.  W czasie liturgii, po odnowieniu przyrzeczeń kapłańskich, nastąpił obrzęd święcenia olejów, które służyć będą do  udzielania m.in. sakramentu chrztu, bierzmowania i kapłaństwa, przy konsekracji kościoła, ołtarza oraz do udzielania sakramentu namaszczenia chorych.

Ks. Stanisław Matuszczak, dziekan Dekanatu Jutrosińskiego w imieniu wszystkich kapłanów archidiecezji poznańskiej, złożył życzenia J.E. Ks. Arcybiskupowi dr. Stanisławowi Gądeckiemu  Przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski.

                Wieczorem w Sanktuarium sprawowana była Msza święta upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus dokonał przemiany chleba i wina w swoje Ciało i Krew.

                W czasie wielkoczwartkowego nabożeństwa po odśpiewaniu hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, umilkły dzwonki kościelne i aż do Niedzieli Wielkanocnej zastępowały je drewniane kołatki.
                Po mszy Najświętszy Sakrament  został przeniesiony do Kaplicy Adoracji,  miejsca zwanego dawniej ciemnicą, gdzie był adorowany przez wiernych. Do refleksji skłaniała dekoracja tego miejsca - wielki plakat w barwach pomarańczowo - czerwono - czarnych, przedstawiający ( w górnej części ) twarz Jezusa wyłaniającą się spośród kolczastego drutu - cierni ... Jakże symboliczna była namalowana u dołu plakatu wielka srebrna kłódka spinająca potężne łańcuchy ...

                Po Eucharystii członkowie Rad Parafialnych ( pp. Helena Kuczyńska, Tadeusz Kubiak i Wiesław Popiołek ) na ręce Księdza Proboszcza złożyli życzenia dla wszystkich kapłanów, których dobry Bóg postawił na naszej drodze, kierując wiele ciepłych słów szczególnie pod adresem Księdza Kustosza, które można spuentować w zdaniu : "... dziękujemy, Czcigodny Księże Proboszczu, za to, że jesteś z nami i dla nas ...". Bukiet czerwonych róż był wyrazem naszej wdzięczności ...

                Mszę św. Ksiądz Proboszcz odprawiał w nowym białym ornacie z haftem prezentującym logo Roku Miłosierdzia, ofiarowanym Sanktuarium przez chorych z Poznania.  

                W Wielki Piątek o godz. 15,00, w godzinie śmierci Pana Jezusa na Krzyżu, odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej ze szczególnym udziałem młodzieży i dzieci, które u stóp Grobu Pańskiego złożyły własnoręcznie wykonane krzyże, towarzyszące im przez cały Wielki Post.

                Wieczorna Liturgia Męki Pańskiej upamiętniała śmierć Jezusa na Krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się Mszy świętej. Najważniejszym punktem uroczystości był obrzęd adoracji Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż został wniesiony przed ołtarz. Celebrans, ks. dr Błażej Dojas, stopniowo odsłaniał jego ramiona, śpiewając : " Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata..."

                Ostatnią częścią  liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na specjalnym "tronie" został wystawiony Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem, symbolem całunu, w  który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

                W związku z tym, że Sanktuarium otrzymało tytuł Kościoła Jubileuszowego - Bramy Miłosierdzia, Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczęto dziewięciodniową nowennę do miłosierdzia Bożego, która zakończy się w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, w Święto Bożego Miłosierdzia.

                Po zakończeniu liturgii Męki Pańskiej Krzyż był adorowany przez wiernych, do późnych godzin trwało czuwanie, połączone ze śpiewem Gorzkich Żalów .

                W Wielką Sobotę wierni odwiedzali Grób Pański i adorowali Krzyż. Do południa w kościele i wioskach przynależnych do Parafii miało  miejsce święcenie pokarmów, m.in.: jajek symbolizujących odradzające się życie, soli - mającej chronić przed moralnym zepsuciem oraz chleba jako powszedniego pożywienia...

                Wieczorem o godz. 21,00 odprawiona została Wigilia Paschalna, związana z tym, co najważniejsze - tajemnicą Zbawienia. Uroczystość rozpoczynała Liturgia Światła. Na placu kościelnym, przy wejściu do świątyni rozpalano i poświęcono ogień, od którego zapalono paschał i wniesiono do kościoła w uroczystej procesji, od niego zapalane były świece przyniesione przez wiernych.  

                Dalej następowała liturgia słowa i liturgia chrzcielna  – poświęcenie wody i odnowienie przyrzeczeń Chrztu św. Uroczystości Wigilii Paschalnej zakończyła procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Radośnie zabrzmiały dzwony, wyśpiewano: "Alleluja, Jezus żyje....", oznajmiając, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć...

                Bogactwo treści, bogactwo przeżyć, takie było nasze świętowanie. Nasze trzy święte dni, a po nich już tylko poranek Zmartwychwstania ... 

Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

na stron 2
 
 

"Miej czas na to, aby po­myśleć - to źródło mo­cy. Miej czas na mod­litwę - to naj­większa siła na ziemi. Miej czas na uśmiech - to mu­zyka duszy. "

Św. Matka Teresa z Kalkuty


Kościół naszym domem – remontujmy go razem!

Z dniem 15 lipca 2013 r. rozpoczęliśmy zabezpieczanie nieszczelności dachu naszego kościoła, który już od pewnego czasu wymagał całkowitej  naprawy. Przeciekający dach... >>więcej


Plan cmentarza oraz rozkład kwatery 1 i 2 dostępny na stronie >>więcej


 NOWE zdjęcia w galerii >>zobacz


 Polecane artykuły:
- Odpusty
- Karta Praw Rodziny
- Listy Pasterskie


MĘCZENNICY XX WIEKU >>zobacz

 

Porządek Mszy Świętych

Msze św. w niedziele: 8:00, 10:30
Msze św. w dni powszednie: 18:00
Msze św. w święta w dni pracy: 10:30, 18:00

Biuro parafialne czynne jest w dni powszednie po Mszy św.

Kontakt:
Ks. Proboszcz Błażej Dojas
63-740 Kobylin, Smolice 1
tel.: 65 548-28-77
e-mail: parafia@smolice.eu

grafika rycina Smolice2