Światowy Dzień Chorego 2016 - GALERIA ZDJĘĆ

11 lutego, godz. 19.00

PLAKAT - Dzień Chorych 2016

Zawierzyli się Jezusowi Miłosiernemu jak Maryja ...

            W czwartek 11 lutego br. w Kościele katolickim po raz 24. obchodzono Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Jest to szczególna okazja, by uwrażliwić wiernych na wartość ludzkiego cierpienia, być bliżej chorych i tych, którzy im służą.

            Papież Franciszek w Orędziu na XXIV Światowy Dzień Chorego mówił : "Choroba, zwłaszcza ciężka, zawsze wywołuje kryzys w ludzkiej egzystencji i niesie ze sobą głębokie pytania. W pierwszej chwili może niekiedy wywołać bunt: dlaczego mnie to spotkało? Może prowadzić do rozpaczy, do przekonania, że wszystko stracone, że nic już nie ma sensu...

            W tych sytuacjach wiara w Boga jest, z jednej strony, wystawiona na próbę, a jednocześnie ujawnia swą pozytywną moc. Nie dlatego, że dzięki wierze znika choroba czy ból, czy też pytania, jakie one rodzą, lecz dlatego, że daje ona klucz, który pozwala odkryć głęboki sens tego, co przeżywamy, pozwala nam zobaczyć, że choroba może być drogą do większej bliskości z Jezusem, który idzie u naszego boku, dźwigając krzyż. Ten klucz daje nam Maryja, Matka, która dobrze zna tę drogę".

            Jakże wielkiej wymowy nabierają te słowa u stóp cudownego obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w  Smolicach. W czwartkowy wieczór w Sanktuarium została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. prałata  Czesława Bartoszewskiego z Parafii p.w. N.M.P Wniebowziętej z Kościana, z udziałem Księży z Dekanatu Jutrosińskiego oraz Ks. Eugeniusza Kiszki z Parafii p.w. św. Wawrzyńca w Mieszkowie, w intencji chorych i cierpiących, a także tych, którzy niosą pomoc i ulgę w cierpieniu.

            W homilii Ksiądz celebrans przywołał słowa św. Pawła: "Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża...", a dalej mówił, że każdy ołtarz, na którym odbywa się bezkrwawa ofiara, staje się krzyżem, z którego Chrystus przygarnia cały świat, każdego z nas, udziela swego miłosierdzia, przywraca jedność z Bogiem i drugim człowiekiem. Życie bez bólu i cierpienia jest jak morze bez wody, bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia. Środa popielcowa i Dzień Uzdrowienia Chorych skłania nas do tego, byśmy złączyli swój krzyż z Chrystusem i szli razem. Cierpienie w pojedynkę jest trudne, niszczy nas; złączone z Chrystusem dodaje siły i mocy, budzi nadzieję zrozumienia tego daru, dzięki któremu wypraszamy łaski uświęcenia... Ukrzyżowany Chrystus pozostawił nam Maryję, która z Jego woli staje się Matką nas wszystkich, abyśmy
na drogach życia nie byli sami, aby prowadziła nas do domu Ojca...”.

            W sposób szczególny polecano w modlitwie wszystkich chorych - Perły Kościoła, a także lekarzy, personel medyczny, wolontariat, wszystkich, którzy czuwają przy potrzebujących, niosą ulgę w cierpieniu zarówno tym fizycznym, jak i duchowym.

            Po komunii świętej rozpoczęło się Nabożeństwo Lourdzkie - wystawiono Najświętszy Sakrament, odmówiono Litanię do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, a następnie Ks. Prałat udzielił uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem - idąc nawą główną kościoła - licznie zgromadzonym wiernym.

            Na zakończenie Ks. proboszcz dr Błażej Dojas, Kustosz Sanktuarium podziękował za wspólne modlitewne spotkanie, zachęcając do zawierzenia się Matce Bożej Uzdrowienia Chorych, bo choć nie Ona uzdrawia, to wstawia się za nami, prosi w naszych potrzebach, a wiadomo ... Matce się nie odmawia... , szczególnie w Roku Jubileuszowym, w Roku Bożego Miłosierdzia. 

            Na Światowy Dzień Chorego do  Sanktuarium w Smolicach przybyło wielu chorych, lekarzy, pielęgniarek, parafian, pielgrzymów indywidualnych i zorganizowana (55 osobowa) grupa z Parafii w Mieszkowie. Wszystkim towarzyszyło modlitewne skupienie, zamyślenie, zawierzenie Bogu, niosące nadzieję, otuchę, że  będzie lepiej, bo ufając w Boże Miłosierdzie łatwiej przyjąć to, co cierpienie niesie....

 GALERIA ZDJĘĆ

dzien chorych

arrow_upward