Informacje z życia Parafii

Pielgrzymka do Lichenia -GALERIA ZDJĘĆ

13 listopada 2014 roku odbyła się autokarowa pielgrzymka do Lichenia, której organizatorem był Ks. Proboszcz Błażej. W pielgrzymce uczestniczyło 58 osób z parafii i okolic. Wyjazd rozpoczął się o godz. 8.30 spod kościoła Parafialnego. Pierwszym miejscem, które nawiedziliśmy był Las Grąbliński wraz z Kaplicą objawień Maryi. Po przyjeździe do Lichenia udaliśmy się na Mszę Świętą do Bazyliki Matki Bożej Bolesnej. Świątynia w Licheniu jest największą co do wielkości świątynią w Polsce. Zbudowano ją na planie krzyża. Składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do liczby lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. W obiekcie znajduje się 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe, co symbolizuje dni i tygodnie roku kalendarzowego. Będąc w Sanktuarium zwiedziliśmy wnętrze bazyliki, w której znajduje się wiele kaplic, poświęconych świętym i błogosławionym. Modliliśmy się w Kaplicy Trójcy Świętej, Kaplicy Męczenników, Kaplicy Św. Jana Pawła II.

Następnie udaliśmy się do Kaplicy Św. Krzyża. W jej ołtarzu znajduje się krucyfiks, z którego losami związana jest niezwykła historia. Podczas II wojny światowej w kościele św. Doroty hitlerowcy urządzili szkołę dla chłopców z Hitlerjugend. Młodych Niemców zaprawiano - w okrucieństwie. Kiedy w lipcu 1944 roku chłopcy zaczęli się skarżyć swojej wychowawczyni Bercie Bauer, że w kościele "coś ich straszy" wymierzyła ona z pistoletu i strzeliła do krucyfiksu. "Gdyby Bóg istniał, powinien natychmiast mnie ukarać" - powiedziała. Kilka godzin później, kiedy jechała na stację kolejową do Konina, przelatujący samolot - prawdopodobnie niemiecki, ostrzelał jej wóz. Berta Bauer zginęła na miejscu. Kule trafiły ją dokładnie w te same miejsca na ciele, w których znajdują się otwory po kulach na krucyfiksie.

Dalej udaliśmy się do Kościoła św. Doroty oraz do grobowca Mikołaja Sikatki, pasterza z Grąblina, który był świadkiem objawień maryjnych.

Dziękujemy Bogu i Matce Bożej za piękną pogodę i szczęśliwą podróż. Niech Maryja ma w swojej opiece całą Naszą Parafię.


GLAERIA ZDJĘĆ 1

GALERIA ZDJĘĆ 2

Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

na stron 2
 
 

"Miej czas na to, aby po­myśleć - to źródło mo­cy. Miej czas na mod­litwę - to naj­większa siła na ziemi. Miej czas na uśmiech - to mu­zyka duszy. "

Św. Matka Teresa z Kalkuty


Kościół naszym domem – remontujmy go razem!

Z dniem 15 lipca 2013 r. rozpoczęliśmy zabezpieczanie nieszczelności dachu naszego kościoła, który już od pewnego czasu wymagał całkowitej  naprawy. Przeciekający dach... >>więcej


Plan cmentarza oraz rozkład kwatery 1 i 2 dostępny na stronie >>więcej


 NOWE zdjęcia w galerii >>zobacz


 Polecane artykuły:
- Odpusty
- Karta Praw Rodziny
- Listy Pasterskie


MĘCZENNICY XX WIEKU >>zobacz

 

Porządek Mszy Świętych

Msze św. w niedziele: 8:00, 10:30
Msze św. w dni powszednie: 18:00
Msze św. w święta w dni pracy: 10:30, 18:00

Biuro parafialne czynne jest w dni powszednie po Mszy św.

Kontakt:
Ks. Proboszcz Błażej Dojas
63-740 Kobylin, Smolice 1
tel.: 65 548-28-77
e-mail: parafia@smolice.eu

grafika rycina Smolice2