Pielgrzymka do Lichenia -GALERIA ZDJĘĆ

13 listopada 2014 roku odbyła się autokarowa pielgrzymka do Lichenia, której organizatorem był Ks. Proboszcz Błażej. W pielgrzymce uczestniczyło 58 osób z parafii i okolic. Wyjazd rozpoczął się o godz. 8.30 spod kościoła Parafialnego. Pierwszym miejscem, które nawiedziliśmy był Las Grąbliński wraz z Kaplicą objawień Maryi. Po przyjeździe do Lichenia udaliśmy się na Mszę Świętą do Bazyliki Matki Bożej Bolesnej. Świątynia w Licheniu jest największą co do wielkości świątynią w Polsce. Zbudowano ją na planie krzyża. Składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do liczby lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. W obiekcie znajduje się 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe, co symbolizuje dni i tygodnie roku kalendarzowego. Będąc w Sanktuarium zwiedziliśmy wnętrze bazyliki, w której znajduje się wiele kaplic, poświęconych świętym i błogosławionym. Modliliśmy się w Kaplicy Trójcy Świętej, Kaplicy Męczenników, Kaplicy Św. Jana Pawła II.

Następnie udaliśmy się do Kaplicy Św. Krzyża. W jej ołtarzu znajduje się krucyfiks, z którego losami związana jest niezwykła historia. Podczas II wojny światowej w kościele św. Doroty hitlerowcy urządzili szkołę dla chłopców z Hitlerjugend. Młodych Niemców zaprawiano - w okrucieństwie. Kiedy w lipcu 1944 roku chłopcy zaczęli się skarżyć swojej wychowawczyni Bercie Bauer, że w kościele "coś ich straszy" wymierzyła ona z pistoletu i strzeliła do krucyfiksu. "Gdyby Bóg istniał, powinien natychmiast mnie ukarać" - powiedziała. Kilka godzin później, kiedy jechała na stację kolejową do Konina, przelatujący samolot - prawdopodobnie niemiecki, ostrzelał jej wóz. Berta Bauer zginęła na miejscu. Kule trafiły ją dokładnie w te same miejsca na ciele, w których znajdują się otwory po kulach na krucyfiksie.

Dalej udaliśmy się do Kościoła św. Doroty oraz do grobowca Mikołaja Sikatki, pasterza z Grąblina, który był świadkiem objawień maryjnych.

Dziękujemy Bogu i Matce Bożej za piękną pogodę i szczęśliwą podróż. Niech Maryja ma w swojej opiece całą Naszą Parafię.


GLAERIA ZDJĘĆ 1

GALERIA ZDJĘĆ 2

arrow_upward