" Nasz Bóg jest wielki..."

mb z lourdes

 

 

11 lutego, kiedy w Kościele katolickim wspominamy Matkę Bożą z Lourdes, na całym świecie obchodzony jest, już po raz XXVII, Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i 11. rocznicę zamachu na Jego życie.

         Ta wyjątkowa uroczystość zgromadziła w naszym sanktuarium wielu wiernych - parafian i pielgrzymów, ludzi chorych i cierpiących, ich rodziny, a także tych, którzy im służą - lekarzy, pielęgniarki, wolontariuszy..., bo to w ich intencji zanoszono modlitwy.  O godz. 17,30 pod przewodnictwem Matek Różańcowych odmówiono różaniec, a o godz. 18,00 od odsłonięcia cudownego obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych rozpoczęła się Eucharystia.

         Mszy św. koncelebrowanej  przewodniczył ks. Krzysztof Kruk, proboszcz Parafii p.w. św. Marcina w Śnieciskach,  w asyście ks. kan. Mariana Libery z sanktuarium Narodzenia NMP w Tulcach, ks. kan. Jerzego Szczepaniaka z Jutrosina i ks. kan. dr. Błażeja Dojasa.  Kustosz sanktuarium w bardzo ciepłych słowach powitał wszystkich, podkreślając wyjątkowość tego dnia, udział Maryi w życiu ludzi cierpiących, a także znaczenie smolickiego sanktuarium, naszego "małego Lourdes" w drodze do zbawienia.

         We wstępie homilii ks. Celebrans nawiązał do historii Dnia Chorego. Zwrócił uwagę, że celem, intencją ustanowienia tego dnia było uwrażliwienie osób, instytucji na pomoc ludziom chorym i cierpiącym, a także pomoc im samym w odkryciu sensu cierpienia, choroby, starzenia się i umierania.... Nie ma lekarstwa na wszystko, podkreślał mówca. Każdy doświadcza jakiegoś cierpienia. Jest ono wpisane w nasze istnienie, ale i zbawienie, i życie w Panu Bogu, do tego nas powołał. W czytaniach usłyszeliśmy proroctwo o cierpieniu Jezusa, bo i On podlegał cierpieniu, a umierając na krzyżu, dokonał zbawienia. I to jest właśnie sens cierpienia: „w krzyżu cierpienie, zbawienie, miłości nauka...”.

         Św. Jan Paweł II nazywał chorych najświętszą cząstką Kościoła, bo oni mogą ofiarować Panu Bogu, Kościołowi to, co mają najcenniejsze - dar modlitwy i swoje cierpienie. Ks. Krzysztof Kruk w homilii odwoływał się do swoich osobistych doświadczeń, w tym pracy kapelana w szpitalach, spotkań z chorymi i lekarzami... Bogu dzięki, że są miejsca i ludzie, którzy niosą pomoc, ulgę w cierpieniu - lekarze, pielęgniarki, personel techniczny, wolontariusze...

         „Tonący brzytwy się chwyta” - mówił ks. Celebrans. Tu zwrócił uwagę na sanktuaria Maryjne rozsiane po świecie, w tym i nasze Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, gdzie doświadczamy szczególnej opieki Tej, która wyprasza łaskę zdrowia, sił. Ludzie odwiedzają te miejsca z nadzieją i choć nie zawsze zdarza się cud, to jednak coś w nich się dzieje, pozostaje... Ks. Kruk życzył wszystkim żebyśmy doświadczali w naszym życiu małych cudów, a także tych wielkich, jeśli są potrzebne, żebyśmy dostrzegali Bożą Opatrzność. Homilię zakończyła modlitwa w intencji chorych i tych, którzy się nimi opiekują.

         Tę wyjątkową Eucharystię zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu,   nabożeństwo lourdzkie i  Litania do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych oraz uroczyste błogosławieństwo.  Ks. Krzysztof Kruk niósł monstrancję, idąc nawą główną błogosławiąc wszystkim...

         "Wpatrujcie się w Jezusa, w tę małą białą okruszynę chleba, bo to On uzdrawia..." - mówił wcześniej ks. dr Błażej Dojas... I to On dziękował wszystkim za niezwykłe zgromadzenie modlitewne, zapewniał, że każdy ma tu zawsze swoje miejsce w sercu Smolickiej Pani. 

         I choć za oknem ciemność i zimowy chłód, tu u stóp Matki Bożej czuje się zawsze wyjątkową atmosferę, niezwykłe ciepło, jedność... Tworzyły je wspólna modlitwa i śpiew, któremu przewodniczyły Panie organistki: Katarzyna Chmielarczyk i Dorota Niestrawska. Uroczystość uświetnił też chór parafialny i sanktuaryjny trębacz - Wojtek Grześkowiak. Jak motto tego dnia zabrzmiał refren pieśni:

" ....Nasz Bóg jest wielki, nasz Bóg jest silny
Boże nikt inny nie równa się z Tobą.
Nasz Bóg uzdrawia, jest wszechmogący.
Nasz Bóg, Nasz Bóg..."

         „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie" to temat orędzia papieża Franciszka na XXVII Światowy Dzień Chorego.  To słowa wypowiedziane przez Jezusa, gdy wysłał apostołów do szerzenia Ewangelii, aby Jego Królestwo było propagowane przez gesty bezinteresownej miłości... Niech służba chorym i dla chorych taka właśnie będzie ...

 

arrow_upward