Niedziela Palmowa - GALERIA ZDJĘĆ

GALERIA ZDJĘĆ 1

GALERIA ZDJĘĆ 2

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej i rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Jest to jedno z najważniejszych świąt w Kościele. Wspominamy wtedy triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa była dla Pana Jezusa wielkim bólem. Wiedział, że ci, którzy rzucali pod nogi palmy, rozpościerali płaszcze, wołali radosne  "Hosanna", za chwilę zażądają Jego śmierci i będą krzyczeli : „Ukrzyżuj Go!”.

                Dzisiaj podczas każdej Mszy św., zgodnie z wielowiekową tradycją, czytany jest się opis Męki Pańskiej, a liturgia wprowadza w Wielki Tydzień, czyli najważniejszy czas w religii katolickiej, upamiętniający cierpienia Jezusa przed ukrzyżowaniem. Mimo tego Niedzieli Palmowej towarzyszy też radość związana ze zmartwychwstaniem i zapowiedzią życia wiecznego. I to właśnie w Niedzielę Palmową ma miejsce obrzęd poświęcenia palm i uroczysta procesja do kościoła.

                Nasze polskie palemki są wesołe. Tradycyjne palmy wielkanocne, będące w symbolice kościoła znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności  duszy, przygotowywano z gałązek wierzby, jakże typowej dla dawnego polskiego krajobrazu. A te za rok, spalone, stają się popiołem do posypania naszych głów w Środę Popielcową.

                W smolickim Sanktuarium procesja w Niedzielę Palmową prowadziła do kościoła spod probostwa i była niezwykle kolorowa, radosna. A wszystko za sprawą dzieci,  które ubrane
w stylizowane stroje, symbolizowały mieszkańców Jerozolimy... i niosły w rękach własnoręcznie wykonane palmy ozdobione barwnymi, misternie wykonanymi  bibułkowymi kwiatami, gałązkami bukszpanu, wierzbowymi baziami, wstążeczkami... A że ogłoszono konkurs na najwyższą palmę, wszystkie były niezwykle piękne i okazałe. Wprawdzie Pan Jezus wjechał do Jerozolimy na oślęciu, ale Kuba Płóciennik, który wcielił się w Jego postać, poprowadził barwną procesję, jadąc na koniku ...

                W trakcie eucharystii dzieci przygotowujące się do pełnego uczestnictwa we Mszy św. tj. do I Komunii świętej, w obecności swoich Rodziców otrzymały poświęcone modlitewniki, które pomogą im w pełniejszy uczestniczyć w nabożeństwach, modlić się.

                W procesji ofiarnej oprócz wina, wody i chleba dzieci u stóp ołtarza złożyły także skarbonki wielkopostne - skarbonki miłosierdzia. Jałmużna Wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna organizowana m.in. przez Caritas Kościoła Katolickiego. Akcja miała charakter wychowawczy, uczy miłości bliźnich, a polega na  rezygnacji z konkretnych przyjemności i przeznaczenia zaoszczędzonych w ten sposób środków na rzecz potrzebujących pomocy, chorych i starszych. Zgromadzone środki zostaną przekazane Parafialnemu Zespołowi Caritas. Do akcji włączyło się pięćdziesięcioro dzieci.

                Smolicka Niedziela Palmowa nacechowana była więc wieloma przeżyciami i choć pełna radosnych barw, to w swojej wymowie święto poważne, bo  rozpoczyna okres bezpośredniego duchowego przygotowania do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

 

arrow_upward