"Maryjo, Matko my dzieci Twoje ..." - GALERIA ZDJĘĆ

Niedziela

Galeria zdjęć cz.1 
Galeria zdjęć cz.2
Galeria zdjęć cz.3
Galeria zdjęć cz.4
Galeria zdjęć cz.5
Galeria zdjęć cz.6
Galeria zdjęć cz.7 - Apel Jasnogórski

 


Niedziela to dzień głównych uroczystości odpustowych, a patronowała mu bł. Maria Karłowska. Świętowanie rozpoczęto od Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. O godz. 8.00 sprawowano Mszę św. w intencji Parafian i Pielgrzymów, Dobrodziejów, Darczyńców i Ofiarodawców Sanktuarium. O godz. 11.15 ks. kan. Jerzy Szczepaniak poprowadził Nowennę przez wstawiennictwo Matki Bożej Uzdrowienia  Chorych.

            Tuż przed godz. 12.00 przy wtórze marszowych melodii w wykonaniu orkiestry dętej OSP w Kobylinie pod batutą mgr Łukasza Maćkowiaka przybył do sanktuarium J.E. Bp Zdzisław Fortuniak. W procesyjnym pochodzie z probostwa do świątyni towarzyszyli mu Kapłani, Bractwo Ministranckie, Ministranci - służba liturgiczna ołtarza.

            Po odsłonięciu cudownego obrazu,  J.E. Ks. Biskup Zdzisław Fortuniak, celebrujący sumę odpustową w asyście ks. kan. Stanisława Matuszczaka - emerytowanego dziekana Dekanatu Jutrosińskiego ks. kan. Zbigniewa Kaliny oraz kapłanów z dekanatu i nie tylko, odmówił dziękczynną modlitwę, pobłogosławił i poświęcił wieńce - owoc ziemi i pracy rąk ludzkich, za który także dziękowano w czasie tej Mszy św. , kiedy to Chrystus staje pośród nas, by nikomu nie zabrakło chleba. Po czym delegacje poszczególnych wsi i Hodowli Roślin wniosły wieńce do świątyni.

            Podniosłego charakteru liturgii nadawała homilia wygłoszona przez J.E. Ks. Biskupa, który we wstępie świętowanie odpustu Matki Bożej  Uzdrowienia Chorych w roku 1050 - lecia  biskupstwa poznańskiego pozwala lepiej zrozumieć treść podjętej ewangelizacji ... Trzeba też mówić o Matce Jezusa, by razem z Nią uwielbiać Go za perspektywę Nieba. Maryję jako Matkę Zbawiciela czci cały Kościół, ale tu w naszej pobożności widać cześć Matki Bożej szczególnie wyraźnie. Na potwierdzenie tego J.E. Ks. Biskup wspomniał "Bogurodzicę" - najstarszą polską pieśń, najstarsze zachowane kazania, to te o Matce Bożej, najstarsza organizacja ludzi świeckich to Bractwo Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, pierwszy polski tekst drukowany to  "Zdrowaś Maryja..." W ten ciąg historii zostały wpisane sanktuaria, w tym i to w  Smolicach.  Kościół pragnie, byśmy z każdego święta Maryjnego wychodzili z lepszym zrozumieniem wiary i umocnieni na duchu.

            Dalej mówca zwrócił uwagę na godność człowieka, która przerasta wszystko, co może istnieć na świecie, prócz Pana Boga. Człowiek jako najwyższa wartość jest "mieszkaniem" Boga, świątynią Ducha Świętego. Tu mają źródło wszystkie normy etyczne. Powinniśmy więc postępować na miarę swej godności. Tu przywołana została postać bł. Marii Karłowskiej, która naśladując Pana Jezusa miała oczy i serce otwarte na ludzką niedolę. ratowała zagubione dusze. Jej siłą było bezgraniczne zaufanie Opatrzności Bożej.

            Czcząc Maryję Uzdrowienia Chorych myślimy o cierpiących i cierpieniu, które zawsze pozostaje trudne do przyjęcia. Jest ono swoistą tajemnicą i każdy przyjmuje je inaczej. Ewangelia pokazuje, że cierpienie nabiera znaczenia, gdy jest zjednoczone z cierpieniem Jezusa.

            W tym miejscu padło nieco zaskakujące pytanie: "Czy można i wypada modlić się o uwolnienie z cierpienia?"  Tu przywołano sanktuarium w Lourdes i św. Bernadettę, która nie została uzdrowiona, ale  poproszona przez Matkę Bożą do pokuty za grzeszników, usłyszała: 
"Nie obiecuję Ci szczęścia na tym świecie, lecz w innym."Modląc się tutaj, w smolickim sanktuarium, za siebie i innych, pamiętajmy o obietnicy, jaką Matka Boża złożyła Bernadetcie.... - zakończył mówca.

            Po zakończeniu Mszy św. wystawiono Najświętszy Sakrament i odmówiono Litanię do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

            Po zakończeniu świętej liturgii nadszedł czas na podziękowania. J.E. Ks. Bp Zdzisław Fortuniak wyraził radość, że smolickie Sanktuarium rozwija się. Życzył, by Maryja przez to miejsce umacniała wiernych i zgodnie z wolą Bożą wyjednywała łaski zdrowia.

Po uroczystym błogosławieństwie, kończącym Sumę Odpustową, licznie zgromadzeni wierni, pielgrzymi ze czcią ucałowali relikwiarz z relikwiami bł. Marii Karłowskiej.

            Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili: organistki - p. Katarzyna Chmielarczyk i p. Dorota Niestrawska, chór mieszany - Liturgiczny Zespół Śpiewaczy im. ks. Wacława Gieburowskiego z Krobi pod dyrekcją p. Czesława Piotrowiaka oraz Orkiestra dęta OSP w Kobylinie  z maestro Łukaszem Maćkowiakiem.

            O godz. 21.00 zakończono Uroczystości Odpustowe Apelem Jasnogórskim w którym uczestniczyło ok. 100 osób i 5 kapłanów w tym: Ks. Kan. Jerzy Szczepaniak z Jutrosina; Ka. Kan. Mieczysław Jarczewski z Leszna; Ks. Prob. Dawid Szymański z Kunowa, Ks. Prob. Krzysztof Śliczny ze Zdun i Ks. Kustosz Sanktuarium Błażej Dojas.

            Uroczystości odpustowe dobiegły końca, pozostając w sercach i pamięci jej uczestników,  dając chwile niezwykłych wzruszeń, głębokie przeżycia w domu Najlepszej Matki. Kilkudniowe obchody sprawiły, że każdy mógł tu znaleźć odpowiedni czas i miejsce dla siebie, wyjątkowe miejsce, bo u stóp Maryi, najlepszej Matki.
            Pozostała w sercach radość  i wdzięczność za ogrom łask, za sakrament pokuty, za każdego, kto w tych dniach usłyszał formułę rozgrzeszenia, za głoszone słowo Boże, za rozdane Komunie święte, za każdą chwilę adoracji, za spotkanie z Maryją, Jej Synem i Jej Świętymi Pomocnikami.

 

arrow_upward