Zróbcie mu miejsce... - GALERIA ZDJĘC

„Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba,

Pod przymiotami ukryty chleba.

Zagrody nasze widzieć przychodzi

I jak się dzieciom Jego powodzi” ...

GALERIA ZDJĘĆ 
cz.1
cz.2
cz.3
cz.4
             W słowach tej pięknej pieśni Franciszka Karpińskiego, niosącej radosne przesłanie o wielkiej trosce Boga o człowieka kryje się istota uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywanej popularnie świętem Bożego Ciała. W tym dniu z Chrystusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie wyszliśmy w uroczystej procesji na ulice wioski...

            W naszej wspólnocie parafialnej 15 czerwca o godz. 9:00 sprawowana była uroczysta Msza św., której przewodniczył Ks. Proboszcz, dr Błażej Dojas , z udziałem kleryka Dawida z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Służbę liturgiczną pełnili dh. strażacy.

            Po odsłonięciu cudownego obrazu i okadzeniu ołtarza rozpoczęła się celebracja liturgii, przypadająca w szczególnym dniu, któremu patronowała bł. Jolenta, której relikwie znajdują się w naszym sanktuarium.

            Homilię wygłosił kleryk Dawid, podkreślając, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z ważniejszych świąt, mające wiekową tradycję. Mogą być jednak tacy, którzy postawią pytania : "Po co kolejne święto? Po co je mnożyć ?" Odpowiedź znajdziemy, uświadamiając sobie, czym jest Eucharystia. Tu  mówca przypomniał historię Eucharystii; scenę z wieczernika, kiedy Pan Jezus powiedział : " To jest ciało moje... To jest moja krew ... " . Te słowa słyszymy od ponad dwóch tysięcy lat podczas każdej Mszy św.  To jest dar, który otrzymaliśmy od Jezusa. W innym miejscu jest też powiedziane: "Bez Chleba życia nie będziecie mieli życia w sobie”. Kościół zobowiązuje nas do tego, do czego zobowiązał nas Chrystus. Eucharystia to cud. Tu przywołał postaci: Cataliny Rivas, mistyczki, wizjonerki  z Boliwii, która w swoich zapiskach ukazuje obrazowo, jakim cudem jest Eucharystia, w której możemy uczestniczyć każdego dnia oraz św. Jana Marii Vianneya, który powiedział :  "Gdybyśmy zrozumieli czym jest Msza św., umarlibyśmy z miłości“ , Gdybyśmy wiedzieli, jak bardzo kocha nas nasz Bóg, umarlibyśmy z radości!" ...

            Co zmienia się w naszym życiu, kiedy przyjmujemy Chrystusa ? Eucharystia to "lekarstwo" dla nas, to pokarm na życie wieczne. Św. Jan Paweł II mówił, że "Eucharystia jest największym darem i cudem, gdyż uobecnia się w Niej tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa". A Jezus powiedział : "Jestem z Wami aż do końca świata". Przyjdzie do nas, jeśli Go zaprosimy. Trwajmy więc w tym dziękczynieniu - zakończył kleryk Dawid, zachęcając jednocześnie do obejrzenia filmu Macieja Bodasińskiego i Lecha Dokowicza pt. "Ja jestem"  - poruszającej opowieści o tym, jak cud eucharystyczny przemienia życie ludzi, jak Pan Bóg objawia się dziś  ... lub filmu "Biała sukienka" Michała Kwiecińskiego - przypowieści na Boże Ciało...

            Po uroczystej liturgii rozpoczęła się procesja ulicami Smolic.  Pięknie wykonane ołtarze, udekorowane domy, ulice  przystrojone flagami, proporcami w barwach narodowych, żółto – białych i biało - niebieskich, niesione sztandary i  feretrony świadczyły o tym, że Jezu w hostii ukryty, który w tym dniu opuszcza mury świątyni i wychodzi, by jak śpiewano: „...zagrody nasze widzieć przychodzi, i jak się Jego dzieciom powodzi”, był Gościem oczekiwany. Dziewczynki sypiące kwiaty przed kapłanem, który w monstrancji  niósł Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, śpiew chóru parafialnego i scholi dziecięcej pomogły w głębszym przeżyciu tej niezwykłej uroczystości.  Na tę niezwykłą wizytę Pana zostało przygotowane także miejsce w sercach wielu parafian, którzy przyjęli Jezusa ukrytego pod postacią Chleba w komunii św.

            Udział w procesji do czterech ołtarzy był naszym dziękczynieniem za ustanowienie Najświętszego Sakramentu i za nieustanną obecność Chrystusa wśród nas. Przy każdym z nich odczytano ewangelię i  odśpiewano suplikację, modlitwę błagalną "Święty Boże, Święty mocny..."

            Na zakończenie uroczystości nieopodal sanktuarium na rozstaju dróg zostało udzielone błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata, a w świątyni  wybrzmiało radosne "Te Deum..." oraz  uczczono relikwie bł. Jolenty.

                 Przez kolejne osiem dni, do czwartku włącznie, odbywać się będą procesje wokoło kościoła i Msze św. w intencji poszczególnych grup duszpasterskich i wiosek. To piękne świadectwo naszej wiary, czci i trwanie przy Chrystusie w hostii utajonym, a także wierności tradycjom przodków, którzy przekazali nam dar wiary, bo "... co dla zmysłów niepojęte, niech dopełni wiara w nas..."

arrow_upward