Droga krzyżowa ulicami Smolic - GALERIA ZDJĘĆ

GALERIA ZDJĘĆ  - Droga Krzyżowa

GALERIA ZDJĘĆ - Pożegnanie symboli ŚDM

              W środę 16 marca br. o godz. 18.00 powitano  w naszym Sanktuarium symbole Światowych Dni Młodzieży - repliki krzyża i ikony Salus Populi Romani. Przed wejściem do kościoła Kustosz Sanktuarium dokonał ich poświęcenia i przybliżył wiernym historię pielgrzymowania po Polsce i świecie. Następnie symbole w uroczystej procesji zostały wprowadzone do świątyni. Krzyż nieśli na swoich barkach członkowie Bractwa Ministranckiego, a ikonę - Panie, Matki Różańcowe ( p. Grażyna Szpak, Elżbieta Sroczan i Maria Kapała ). Cotygodniowa nowenna do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych miała więc bardzo uroczystą, niecodzienną oprawę.

                W piątkowy wieczór 18 marca br., po Mszy św. odprawionej o godz. 18,00, rozpoczęła się celebracja Drogi Krzyżowej, wyjątkowej Drogi, bo odbywającej się w Roku Jubileuszowym, Roku Miłosierdzia. Jej trasa wiodła ulicami Smolic, a  proste brzozowe krzyże z lampionami symbolizowały poszczególne stacje. Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy ochotnicy, oni zabezpieczali trasę
i pomagali nieść krzyż...

                Naszej wędrówce towarzyszyły repliki: KRZYŻA ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY oraz IKONY SALUS POPULI ROMANI. Symbole te między poszczególnymi stacjami nieśli przedstawiciele wspólnot działających na terenie Parafii: mieszkańców poszczególnych wiosek, Matek Różańcowych, Bractwa Ministranckiego, Rad Parafialnych, młodzieży, dzieci... . Jezus powiedział: "Jeżeli chcesz mnie naśladować to weź swój krzyż na każdy dzień, I chodź ze mną zbawiać świat... " Wspólne symboliczne przejście ostatniej drogi Jezusa z pretorium Piłata na Golgotę,  ukrzyżowanie, śmierć i złożenie do grobu zgromadziło wielu parafian, pielgrzymów, czcicieli Krzyża Świętego. Rozważania Drogi poprowadził kustosz Sanktuarium, ks. dr Błażej Dojas. W pełnym skupienia rozmodleniu próbowano zrozumieć sens Jezusowego cierpienia dla naszego zabawienia. Niosąc na swoich barkach ciężki, blisko czterometrowy krzyż, niesiono też w sercach dużo miłości, serdeczności, symbolicznie  doświadczano Boga, Jego miłość do człowieka. Wspominając wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat można było też spojrzeć w głąb własnej  duszy, na swoje życie, dokonać swoistego rachunku sumienia, oceny stopnia przynależności do Chrystusa, tzn. czy bierzemy swój krzyż i Go naśladujemy, bo jak mówił ks. Jan Twardowski :

 

 "Teraz czas na naszą Drogę Krzyżową.
Nas też czasem niesłusznie posądzą.
Nas też dotknie cierpienie i będziemy przewracali się może więcej niż trzy razy.
Nieoczekiwany przyjaciel okaże nam pomoc.
Kobieta uśmiechnie się do nas w naszym cierpieniu.
Obnażą nas, pokażą wszystkim nasze wady; czas obedrze nas ze wszystkich uroków.
Będziemy umierali w zupełnej samotności, tylko z Matką Boską i z Ewangelią, jak ze świętym Janem.
Zostanie tylko to, co w naszym życiu było miłością do Boga i do ludzi. Tego żaden grób nie zamknie, żaden kamień nie przywali."

 

                Symbole Światowych Dni Młodzieży pozostały w Parafii do soboty. O godz. 15,00 odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po czym przy wtórze dzwonu, przekazano krzyż i replikę ikony do Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Jeżewie - Dekanat borecki.

arrow_upward