Ks. Zenon Robaszyński

robaszynskiNastępcą na urzędzie proboszcza smolickiego został ks. Zenon Robaszyński. Urodził się 7 października 1918 roku w Śremie z rodziców Ludwika Robaszyńskiego i zmarłej przy połogu Marii z Wawrzyniaków. Do szkoły średniej uczęszczał w Śremie, maturę zdobył w 1938 roku i od razu zgłosił się na studia seminaryjne w Gnieźnie, które po roku przerwała wojna. Podczas okupacji pracował w Śremie na różnych stanowiskach robotniczych i umysłowych. Zaraz po wojnie dokończył studia seminaryjne i otrzymał święcenia kapłańskie w Poznaniu 21 lutego 1948 roku z rąk arcybiskupa Walentego Dymka. Po święceniach został wikariuszem w Buku, potem w Krotoszynie, Kaźmierzu i w Strzelcach Wielkich. Od dnia 15 listopada 1956 r. przez szesnaście lat pełnił funkcję administratora parafii w Siemowie, w dekanacie gostyńskim.

Z dniem 1 września 1970 roku ks. Zenon Robaszyński zostaje proboszczem w Smolicach. Zapisał się tu jako gorliwy czciciel Najświętszej Maryi Panny – Pani Smolickiej, a także jako inicjator odnowienia kościoła parafialnego. W 1975 roku położono pod posadzkę kościoła elektryczną instalację grzewczą, potem założono instalacje radiofoniczne pod tynk, wreszcie nastąpiło malowanie i złocenie ścian, ołtarzy i innych przedmiotów. W oczekiwaniu na zbliżające się uroczystości maryjne związane z pielgrzymką kopii Cudownego Obrazu Częstochowskiego po Wielkopolsce, nastąpiło uroczyste przeniesienie obrazu Pani Smolickiej do głównego ołtarza. Dwa lata później odbyły się podniosłe uroczystości maryjne w Smolicach, związane z powitaniem obrazu Częstochowskiego.

Ks. Zenon Robaszyński zmarł w śremskim szpitalu 24 maja 1985 roku. Pogrzeb odbył się w Smolicach, pochowano go na cmentarzu parafialnym.

arrow_upward