O serca do ucha ...

O serca do ucha ...

taki, jakże wymowny, tytuł nosiła jedna z piętnastu  kolęd, pastorałek wykonanych w Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach 26. grudnia 2018 r.  Punktualnie o godz. 15.00, godzinie Bożego Miłosierdzia,  rozpoczął się VI Koncert Kolęd i Pastorałek, dedykowany chorym, darowany ludziom cierpienia, tym którzy pozostają w rodzinach, szpitalach, hospicjach, domach starców... "Tu macie swoje miejsce, w Jej sercu ... bo nikt, tak jak Ona, rozumie ból i cierpienie..." - mówił kustosz sanktuarium ks. dr Błażej Dojas,  witając zebranych w świątyni parafian, gości, pielgrzymów. Zanim rozpoczął się koncert, jego pomysłodawca i  dyrygent w symboliczny sposób przekazał batutę p. Katarzynie Chmielarczyk, sanktuaryjnej organistce, studentce wokalistyki, która odtąd poprowadzi chóry parafialne.

            Na wstępie  historię kolęd i kolędowania przedstawiła p. mgr Beata Szyrner, a potem rozpoczęło się wielkie śpiewanie. W pięknej świątecznej scenerii, przy zapalonych choinkach u stóp Pani Smolickiej stanęły połączone chóry mieszane - dzieci (poczynając od kilkuletnich   dziewczynek), młodzieży i dorosłych..., które w pięknych współczesnych utworach wyśpiewały swoją miłość do Maryi i Dzieciątka, kierując swe słowa od serca do ucha każdego słuchacza. Piękne teksty, często nastrojowe, albo skoczne melodie, ciekawe aranżacje skłaniały do refleksji, budziły radość, a dłonie same rwały się do oklasków. A tych, licznie  zgromadzeni w świątyni wierni, nie szczędzili. Artystom amatorom towarzyszyli muzycy: p. Maciej Chudy ( instrumenty klawiszowe), p. Ireneusz Chmielarczyk i p. Łukasz Maćkowiak (instrumenty dęte) oraz młodzi adepci: Wojtek Grześkowiak (trębacz sanktuaryjny) i Kacper Kulus ( perkusja ). 

            Finałowy utwór "Świąteczne Betlejem" wyśpiewali: ks. dr Błażej Dojas, Dorota Niestrawska, Katarzyna Chmielarczyk, Ireneusz Chmielarczyk, Łukasz Maćkowiak i Maciej Chydy....

            Długo nie milkły brawa, artyści bisowali, śpiewając kolędę "Od serca do ucha", a instrumentaliści dali popis swoich możliwości muzycznych. Nic więc dziwnego, że na zakończenie na głowy wszystkich posypał się złoty deszcz konfetti, a Panią Dyrygent uhonorowano bukietem strelicji.

            Piękny koncert, prawdziwie anielskie głosy, niezwykła świąteczna atmosfera, harmonia dźwięków i świateł tworzyły niepowtarzalny, rodzinny, ciepły nastrój.

            Wierzymy, że do wspólnego kolędowania dołączyli także ci, którzy nie mogli osobiście przybyć do sanktuarium, bowiem koncert był na żywo transmitowany na portalu Facebook (https://www.facebook.com/events/376601009742123/?ti=cl&__mref=mb).

            Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński mówił, że sanktuaria maryjne są jak wielkie Betlejem, jak olbrzymie kołyski rozsiane po całym kraju, w których rodzi się Chrystus, jak dłoń Maryi wyciągnięta ku ludziom .... Jak deklaracja wybrzmiały więc słowa wyśpiewane w naszym sanktuarium:

 

" ( ... )Nie płacz nigdy więcej Jezu mój maleńki, ukołyszę Ciebie
A na końcu świata wiem, że się spotkamy,
bo nasz dom jest przecież w niebie,
bo nasz dom jest przecież w niebie.

Przyrzekam, że zrobię wszystko,
moje serce będzie kołyską
Do snu Cię utulę jeśli będzie trzeba
byś tu na biednej ziemi miał choć kawałeczek nieba..."

 

 

 

Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

DSC 0665
 

Kościół naszym domem – remontujmy go razem!

Z dniem 15 lipca 2013 r. rozpoczęliśmy zabezpieczanie nieszczelności dachu naszego kościoła, który już od pewnego czasu wymagał całkowitej  naprawy. Przeciekający dach... >>więcej


Plan cmentarza oraz rozkład kwatery 1 i 2 dostępny na stronie >>więcej


 NOWE zdjęcia w galerii >>zobacz


 Polecane artykuły:
- Odpusty
- Karta Praw Rodziny
- Listy Pasterskie


MĘCZENNICY XX WIEKU >>zobacz

 

Porządek Mszy Świętych

Msze św. w niedziele: 8:00, 10:30
Msze św. w dni powszednie: 18:00
Msze św. w święta w dni pracy: 10:30, 18:00

Biuro parafialne czynne jest w dni powszednie po Mszy św.

Kontakt:
Ks. Proboszcz Błażej Dojas
63-740 Kobylin, Smolice 1
tel.: 65 548-28-77
e-mail: parafia@smolice.eu

grafika rycina Smolice2